PROGRAM KONFERENCE 2024 : Sociální umění, které mění svět

30/10/24 | Aktuality, Aktuality Konference 2024

Může opravdu umění měnit životy lidí?

Sobota 9. listopadu / 10-17h / DOX, Poupětova, Praha 7 /

 

Vstup na konferenci je ZDARMA po předchozí REGISTRACI

Konference bude tlumočena do češtiny a angličtiny.

 

PODROBNÝ PROGRAM

 

10h přivítání

10.15 

HANA TUREČKOVÁ POLANSKÁ (ČR)

Vliv tance na stárnoucí mozek – vědecký výzkum v rámci posgraduálního studia na FTVS UK

Hlavním cílem práce bylo zjistit vliv terapie tancem na stav mozku seniorů nad 65 let a sledovat její účinek na kognitivní funkce, sílu a fyzickou výkonnost. Studie se tak přidává k mnoha nedávným výzkumům, které doporučují tanec jako slibnou nefarmakologickou metodu pro stárnoucí mozek a jeví se jako vhodná forma intervence na podporu fyzických i kognitivních funkcí a jako možný udržitelný přístup k fyzické aktivitě. 

Hana Polanská je zkušená tanečnice a choreografka, vystudovala Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, Katolickou teologickou fakultu UK obor dějiny umění, a HAMU Praha, obor choreografie a teorie choreografie. V současné době vyučuje na katedře nonverbálního divadla HAMU a na dalších školách.

 

10.35

MARKÉTA HOLÁ (ČR)

Projekt storytellingu ve spolupráci s 2. LF UK 

Cílem projektu bylo zvýšit morální kompetenci budoucích lékařů a jejich schopnost rozhodovat se v eticky sporných situacích. Prostředkem k realizaci projektu byl sběr eticky sporných kazuistik z českého prostředí, jejich komplexní analýza provedená multidisciplinárním týmem a zpracování prostřednictvím storytellingu do příběhů prezentovaných studentům. 

Markéta Holá vystudovala teorii a dějiny divadla a logopedii. Při studiu se zaměřovala na hlasovou výchovu. Dlouhodobě se věnuje storytellingu a v současnosti vede spolek Storytelling CZ.

storytelling / úskalí komunikace / zamlčení diagnózy

 

10.55

DOMINIKA DOPIERAŁA (Polsko)

Komunitní kapela 

Od roku 2016 nabízí organizace Nordoff Robbins Poland komunitní muzikoterapeutická setkání na veřejných prostranstvích. Vzniká prostor pro společné muzicírování účastníků bez ohledu na jejich různorodé životní či hudební zkušenosti. Mezi hráči jsou děti i dospělí, lidé se zdravotním postižením, lidé v krizi, bez domova i kolemjdoucí, kteří se chtějí k sezením připojit. Přinášení akcí aktivního muzicírování do širší komunity má za cíl vytvářet prostor pro spolupráci mezi různými sociálními skupinami. Hraní v komunitní kapele poskytuje zážitek jednoty, nabízí pocit sounáležitosti a příslušnosti k většímu celku a zároveň zachovává možnost individuálního sebevyjádření. 

Dominika Dopierała je hudebnice a certifikovaná muzikoterapeutka. Magisterský titul získala v Nordoff-Robbins Music Therapy Center v Londýně. Posledních deset let  pracuje s různými sociálními a věkovými skupinami.

nordoff-robbins

 

PŘESTÁVKA 20 min, káva, networking

 

11.35

IVETA JEŽEKOVÁ (SK)

ARTHUNT: Ulov si svoje umění

Slovenská výtvarnice Iveta Ježeková představí originální projekt Arthuntsk, jehož cílem je sdílen umění. Profesionální i neprofesionální umělci věnují svá díla a ta jsou ukryta na různých místech v centru předem určeného města. Účastníci akce mají možnost díla najít podle indicií a ponechat si je zcela zdarma. Cílem projektu je seznámit  širokou veřejnost s umělci a jejich tvorbou. Příběh ARTHUNT začal v roce 2019 a dnes už je každoroční tradiční a oblíbenou akcí, která láká obyvatele měst na na výtvarný lov.

arthunt

 

11.55

ROBERT JANČ (ČR)

Projekt Divadelta 

Divadelta pracuje metodou divadla fórum, což je interaktivní divadelní forma, prostřednictvím které tým herců pomáhá dětem a dospívajícím otevírat a reflektovat aktuální témata jako jsou rizika internetu, poruchy příjmu potravy, sexting nebo šikana. Divadlo diváky přímo zapojuje do děje a ti tak situace prožívají na „vlastní kůži.“ Nenabízí hotové návody, ale vyvolává diskuzi nad probíraným tématem.

Robert Janč působí jako zdravotní klaun a herec. Specializuje se na sociální cirkus a aplikaci cirkusových cvičení ve výuce. 

divadelta

 

PAUZA NA OBĚD

 

13.15

SVEN KEET (Nizozemsko)

Transgender a nebinární zpívající 

Sven Keet  je transgender muž a taky sbormistr, zpěvák a beatboxer. Tranzici zahájil ve 23 letech a po letech užívání testosteronu se jeho hlas za podpory hodin logopedie a zpěvu postupně změnil z mezzosopránu na tenor. Dnes přináší osvětu s nadějí, že že ti, kdo u tranzici uvažují, se nebudou muset obávat ztráty pěveckého hlasu. Během talku se seznámíme s výzvami a změnami, kterým čelí zpěváci FtM (female-to-male) a MtF (male-to-female) během tranzice a budeme se zabývat neméně důležitou společenskou dynamikou integrace transgender a nebinárních zpívajících do sborů, aby mohl vzniknout skutečně inkluzivní prostor. 

Sven Keet v současnosti vyučuje na konzervatoři v Amsterdamu. Vede několik pěveckých sborů.

sven keet

 

13.45 

PAVEL STEREC (ČR)

Snížit kultuře práh

Snížit Kultuře Práh je platforma propojující sociálně vyloučené se společensky zodpovědnými kulturními institucemi a dobrovolníky. Vychází z přesvědčení, že přístup ke kultuře je základní lidské právo, ale také cesta k soudržné, soucitné a odolné společnosti.

Cílovou skupinou jsou osoby bez domova a rodiny i jednotlivci ohrožení ztrátou bydlení a chudobou, uprchlíci, mladí lidé vycházející z dětských domovů, lidé se zkušeností s duševním onemocněním a závislostmi, lidé ve výkonu a po ukončení výkonu trestu a osamělí senioři. 

Pavel Sterec je performer a konceptuální umělec.

snížit kultuře práh

 

14.10

VENDULA GLANCOVÁ (ČR)

West side story

V letech 2023-2024 vznikal pozoruhodný projekt, v rámci kterého v mužské a ženské věznici byla nazkoušena zkrácená verze slavného muzikálu West Side Story. Příběh války gangů je parafrázován rvačkou Romů a „bílých“ v nejmenované české věznici. Témata viny, snahy o nápravu života, přetnutí koloběhu zločinu a trestu doplňuje zásadní téma vězněných: motiv fatální odtrženosti mužského a ženského světa, přiznaný formou práce s videozáznamem a video mostem po skončení premiéry mezi oběma skupinami účinkujících. Evangelická farářka a vězeňská kaplanka zapojila klienty Specializovaného oddělení věznice pro léčbu závislostí a zkoumala terapeutický dopad na účastníky projektu na kvalitu jejich dalšího života po propuštění na svobodu. V oblasti českého vězeňství se jedná o skutečně průkopnický postup v práci s vězni. 

celé představení / taneční aktuality

 

PŘESTÁVKA 20 min, občerstvení a networking

 

14.45 

MARKÉTA VACOVSKÁ (ČR)

Děti U – projekt o dětské paliativní péči

Markéta Vacovská nám představí projekt Děti U souboru Tantehorse, který reflektuje téma dětské paliativní péče. Má formu dvouhodinové performativní procházky. Samotné tvorbě předcházela intenzivní výzkumná fáze, kdy se umělci během tří měsíců setkávali s lékaři, pozůstalými rodiči i lidmi působícími v péči o pozůstalé v neziskových organizacích.V dalších letech se plánují osvětové výjezdy po celé České republice. 

Markéta Vacovská je choreografka, tanečnice a performerka. Vystudovala obor Nonverbální divadlo HAMU. V současné době spolupracuje s uměleckým souborem Tantehorse, spolutvoří komunitu DanceWell a věnuje se terénní aktivizační práci v rámci programu včasné péče pro sociálně znevýhodněné rodiny.

děti U

 

15.05

PAUL ZOUNGRANA (Burkina Faso)

Umění a trauma

Divadelní režisér Paul Zoungrana přináší projektem „Art et traumatisme“ sociální umění do násilím zmítaného Sahelu –  propojením umění a psychologické podpory umožňuje vysídleným obyvatelům zpracovávat traumata války. Klade si za cíl podporovat dialog mezi různými sociálními vrstvami a etnickými skupinami, zvyšovat povědomí o potřebě žít společně a posilovat soudržnost. Terapeutickými uměleckými dílnami a terapeutickou formou divadla prošlo během několika měsíců více než 3 000 účastníků.

Paul Pingdwindé Zoungrana je umělec, výzkumník, režisér a dramatik z Burkiny Faso. Je ředitelem Institut de Recherche Théâtrale du Burkina (IRTB) a má na svém kontě řadu rozmanitých uměleckých počinů  v Burkině Faso, Africe i ve světě. Od roku 2019 je prezidentem Fédération Nationale de Théâtre au Burkina (FENATHEB).

 

15.30

Světová premiéra dokumentárního filmu ART ET TRAUMA  (Burkina Faso, 57 min)

 

16.30 rozloučení

 

PŘIHLÁŠKA

 

Aktivity Hlasohledu probíhají za podpory Evropské unie, Národního plánu obnovy, Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury – děkujeme!