Marta TÖPFEROVÁ

Marta, dcera českých herců, vyrostla v zákulisí divadla. Stěhovala se s rodiči od města, v jedenácti letech emigrovala do USA s matkou a sestrou. „Byla jsem odříznutá od vlastní kultury … takže když jsem začínala nový život v Americe, byla jsem přitahována různorodostí této země a tíhla jsem především k přistěhovalcům.“
 
Během dospívání v novém prostředí Marta začala cítit velkou spřízněnost se španělským jazykem a hlubokou náklonnost k latinskoamerické hudbě a kultuře. Naučila se plynně španělsky, což je její třetí jazyk po češtině a angličtině. Současně našla něco podstatného: poselství v hudbě.
Během osmi let, ve věku od osmi až do patnácti, Marta zpívala a natočila širokou řadu klasických děl od skladatelů jako Brahms, Haydn, Poulenc a Pergolesi s Pražským sborem Mládí a Seattle Girls‘ Choir. Její náklonnost k latinskoamerické hudbě ji nakonec dovedla k intenzivnímu studiu latinskoamerických písní. Začala studovat techniku zpěvu a hlasu, hru na kytaru, navštěvovala taneční lekce a studovala hudbu i tanec přímo ve Španělsku. Její talent se nadále rozvíjel. Po příjezdu do New Yorku v roce 1996 se Martina hudba rychle vyvinula v mimořádnou směs latinskoamerického folklóru s nespornými náznaky jejího východoevropského dědictví.
 
BBC Martu popsalo jako „přední světlo dnešního hnutí nueva canción (nových písní),“ a její elegantní, hluboký a podmanivý hlas okouzluje posluchače po celém světě již více než deset let. Marta Töpferová je rovněž nadaná jako skladatelka a textařka. Napsala více než sedumdesát skladeb a sama produkovala šest alb. První z nich, „Sueño Verde“, vzniklo v koprodukci s Joe Boydem, jehož diskografie zahrnuje mnoho významných umělců, kromě jiných REM, Fairport Convention, Nick Drake, Cubanismo a další. V roce 2002, Marta vydala sbírku českých lidových písní s názvem „Homage to Homeland“ (Pocta vlasti) a v letech 2005, 2006 a 2009 tři španělsko-jazyčné alba převážně vlastních skladeb – „La Marea“ (World Village), „Flor Nocturna“ (World Village) a „Trova“ (World Village).
V roce 2004 zahájila svá mezinárodní turné a začala se objevovat na pódiích a festivalech po celém světě, čímž získala za své jedinečné umění zasloužené uznání. Nejvýznamnější koncerty v Martině kariéře zahrnují místa včetně Blue Note, World Music Festivalu v Chicagu, Queen Elizabeth Hall v Londýně, Jazz Festival Royale v Thajsku, Vienna Jazz Festivalu, Hague Jazz Festivalu, London Jazz Festivalu, New Morning v Paříži a mnoha dalších místech v Argentině, Španělsku, Itálii, Švýcarsku, Maďarsku, Německu a České Republice. Marta rovněž vystoupila v mnoha rozhlasových a televizních programech, včetně NPR „Around Noon“, BBC „The World“, RTVE (španělský národní rozhlas a televize), ARTE TV (Francie), Rádio W (Kolumbie), Nova, Prima, ČT 2 (Noc s Andělem), ČRO Vltava & Proglas – mezi jinými.
 
V poslední době kromě svého latinskoamerického repertoáru začala Marta psát písně v angličtině pro nový soubor, který se skládá z elektrické kytary, lesního rohu, basy a bicích. Nové CD této hudby vydala pod titulem „The Other Shore“ opět u World Village v roce 2011.
 
V roce 2012 se Marta vrátila do Čech a začala psát písně v rodném jazyce inspirované moravským folklorem a slovanskou hudbou pro její nový soubor Milokraj.
 
Dodnes Marta Töpferová vydala sedm alb, čtyři ve španělštině, dvě v češtině a jedno v angličtině, obsahující převážně její vlastní tvorbu: Milokraj (2013, Animal Music), The Other Shore (2011, World Village), Trova (2009, World Village), Flor Nocturna (2006, World Village), La Marea (2005, World Village), Sueño Verde (2003, Circular Moves) a Homage to Homeland (2002, vlastní produkce). 
 
Marta oceňuje všechny tři kultury, které ovlivnily její život – českou, americkou a hispánskou – a připouští, že přidělení identity může být obtížné. „Cítím se velmi smíšeně,“ říká, „Myslím, že díky mému osudu jsem tyto různé kultury učinila součástí mého života a mám tedy možnost nadále objevovat jejich bohatství.“
Při pochybnostech o její identitě jí hudba pomáhá najít pevný bod v životě. „Hudba je pro mě jakási kotva.“ říká, „Taková drahá kamarádka. Při všech změnách v mém životě byla vždycky se mnou.“
Ať už volí pro své texty češtinu, angličtinu či španělštinu, pozoruhodná schopnost Marty jako skladatelky, se promítá do celé její práce. „Je to otázka mého hlubokého spříznění s hudbou a poezií. Cítím v sobě potřebu psát hudbu, která je upřímná, krásná a poetická. Dělám to, co je opravdu blízké mému srdci.“

AKCE

Videa