LITWIŃSKI Mieczysław a Saba KRASOCZKO (Polsko)

Mieczysław LITWIŃSKI 

Skladatel, zpěvák, multiinstrumentalista, narozen v roce 1955 v na jihu Polska. Vystudoval kompozici na Chopinově hudební akademii ve Varšavě. Během pobytu v New Yorku v letech 1986 – 1991 byl pod přímým vlivem osobnosti a hudby Johna Cage a jeho spoluhráčem. V 90. letech žil v Litvě, od roku 2000 je usazený ve Varšavě. 

Je autorem písní, komorní hudby, skladeb pro balet, moderní tanec, film a divadlo, spoluvytvářel několik divadelních představení. Je zakladatelem nebo členem mnoha hudebních uskupení, z těch aktuálních je to Sol et Luna (od r. 2000), Mud Chevaliers (od r. 2004).

Spolupracoval s divadly Węgajty, Kana, Gardzienice, Wierszalin, Montownia, Scena Lubelska 30/32, Videotheatre „Poza” a Wroclawským divadlem pantomimy.

V poslední době vystupuje se Sabou Krasoczko jako duo Sol et Luna hrající zhudebněnou poezii mystických básníků. Duo hrálo v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Itáli, v Íránu, Estonsku a na Litvě, před rokem je bylo možno slyšet v Praze.

 Ve svých kompozicích Litwinski „propojuje rozličné kultury, jazyky, věky, ve všech se cítí jako doma.” (The New York Times). Byl vyznamenán cenami polského Ministerstva kultury a národního dědictví a Ministerstva kultury Litvy.

 

Saba KRASOCZKO

Studovala zpěv u Damiena Poisblauda, Izabely Kłosińské, Khonooma Nahida, Khonooma Tabatabaie a Mieczysława Litwińského. V hudební praxi propojuje techniky klasického zpěvu s prvky orientálními a experimentálními postupy. Postupně si vytvořila vlastní metodu hlasové práce, inspirovanou mimo jiné i tak technikami tréninku pohybových a experimentálních divadel, které poznala zejména během mnohaleté spolupráce s divadlem Węgajty.

 

CZ / EN