Igor HNYDYN (Ukrajina)

 

Igor Hnydyn patří k nejlepším ukrajinským jazzovým hudebníkům. Skladatel, vystupující se svými projekty ShockolaD a Igor Hnydyn Project, absolvoval roku 2004 na Lvovské státní hudební akademii v oboru perkusní nástroje. V tom samém roce založil také jazz kapelu ShockolaD, s níž vystoupil na mnoha slavných festivalech («Jazz bez» , «Flyugery Lvova» , «Metro Jazz» , «Jednist»,«Starzy i Mlodzi, chili jazz v Krakowie», “Amiens Jazz Festival”, “Ewropejski Stadion Kultury” nebo “Alfa Jazz Fest”.

V roce 2008 prožil šest měsíců ve Varšavě v rámci grantu polského Ministerstva kultury “Gaude Polonia”. Studoval u Czeslawa Bartkowskeho a Andrzeje Yagodzinskeho, spolupracoval s polskými hudebníky Michaelem Yarosem a Tomaszem Dąbrowskim v projektu ShockolaD + PL.

V únoru 2009 spoluzaložil Jazz Club Lvov, roku 2010 byl Hnydyn účastníkem programu “International Cultural Exchange Visitors Program: American Root Music”, organizovaného Kennedyho Centrem ve Spojených státech. Zvítězil také v soutěži V-Drums 2010-2011 a zastupoval Ukrajinu v evropském kole.

Roku 2011 zorganizoval první Letní jazzovou školu Lvov, od roku 2009 je koordinátorem mezinárodního jazzového workshopu Warsztaty Muzyczne. Chodziez » na Ukrajině. Mezi léty 2009-2014 navštívilo tyto workshopy na 300 účastníků. Před čtyřmi lety spoluzaložil Lvovskou školu jazzu a současné hudby, první instituci tohoto typu ve městě. Hnydyk je také členem jazzového oddělení Lvovské státní hudební akademie, kde od roku 2014 vyučuje bicí.

Zúčastnil se projektů Kevina Mahoganyho, Dwighta Tribleho, Melvina Taylora, Michaela Bowieho, Franka Parkera, Marka Bernsteina, Piotra Barona, Anny Gadt, Grzegorze Karnase, Andreje Kondakova, Yuriho Yaremchuka, Igora Zakuse, Marka Tokara, Alekse Maksymiva, Tatiany Balakirske, Yaroslava Bothura, Adama Kawonczyka, Michala Jarose, Tomasze Dabrowskiho, Kuby Cichockiho, Sheldona D’Silvy, Marka Coffieho a mnoha dalších.

CZ / EN