Živelná romská hudba, harmonie, temperament a emoce otisknuté ve společném zpěvu. Nenechte si to ujít! Až z Košic za námi přijedou skvělí muzikanti Marián Balog (zpěv) a Jozef Ferko (kytara). Do Hlasohledu se vrací po mnoha letech a jejich minulé dílny byly skvělé.
Kromě vlastní tvorby čerpají Marián a Jožko z bohatého dědictví romských písní a hudby Slovenska, Ruska a celé východní Evropy. Během dvou dnů se účastníci dílny naučí řadu tradičních vícehlasých písní. Pokud jste znali skupinu Kali Čercheň (Černá hvězda) tak Marian Balog byl zakládajícím členem.
MARIÁN BALOG je od založení divadla Romathan (jediné profesionální romské divadlo v Evropě) jeho sólistou. Režisér, herec, zpěvák. Skládá hudbu, píše poezii a divadelní hry. Účinkoval také v několika slovenských a českých filmech, např. Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (režie Drahomíra Vihanová, 2000). Diváci ho mohli vidět v několika představeních romského divadla Rota ve Vídni i na prestižním koncertě "Tutto cio che mi resta" v Římě. Jako člen Kali Čercheň koncertoval a vedl workshopy v zahraničí, v roce 2008 trio vydalo CD "Kaj te žav". Byl několikrát oceněn Cenou literárního fondu Bratislava za různé divadelní role, scénáře a režisérskou práci. V roce 2007 obdržel Cenu města Košice. Jeho nejaktuálnějšími projekty je jedna z hlavních rolí v populárním seriálu Iveta (režie Jan Hřebejk, scénář Petr Kolečko) a v hudebním uskupení Roma Caffe.
JOZEF FERKO je vynikající kytarista a pochází z muzikantské rodiny. Na hudební scénu vstoupil ve věku šesti let, společně se svým bratrem Ondřejem Ferkem, se kterým procestoval Evropu. Po ukončení konzervatoře v roce 1994 nastoupil do divadla Romathan, ve kterém působí dodnes jako herec, zpěvák a kytarista. Hudebně spolupracuje s významnými romskými hudebníky. Je kytaristou hudebního uskupení Roma Caffe.
Jak se vám pracuje s lidmi různých národností? Výborně. Popravdě nečekali jsme až takové sblížení a intimitu. Každý z workshopů je pro nás velkým zážitkem.
Jsou mezi nimi patrné nějaké rozdíly anebo vždy záleží na konkrétním člověku? Rozhodně vždy záleží na každém člověku. Pokud bychom si měli dovolit malou paušalizaci, většina lidí se kterými pracujeme jsou méně emocionální a uzavřenější, než my Romové. Nesmírně nás baví boření těch pomyslných osobních zdí. Lidé od nás odcházejí a je z nich cítit změna, často mají slzy v očích.
Ve své tvorbě kromě romských tradičních písní vycházíte také z hudebních tradic celé východní Evropy. Čím je pro vás tento odkaz tak silný? Východní Evropa je nám velmi blízká. Žijeme na východním Slovensku, blízko Ukrajiny, Polska a Maďarska. Východoevropská romská hudba, to jsou prostě naše kořeny. Jsme hrdi na naši kulturu a naším posláním je šířit ji dál.
Jaké metody používáte, aby se účastníci kurzů „naladili“, otevřeli a dokázali se co nejvíce naučit, sdílet? Nemáme žádnou sofistikovanou metodu ☺… Dáváme naši hudbu a kulturu celým srdcem, z našich zkušeností je to ta nejlepší metoda na světě ☺
V sobotu večer 1. června se uskuteční závěrečný galavečer festivalu KHAMORO a pro účastníky kurzu festival nabízí slevu na vstup 20%. Pak máte ještě možnost využít 40% slevu na koncert tradiční romské hudby ve čtvrtek 30.5. Více informací získáte po přihlášení.
KDY: pátek 31. května (18-21h) a sobota 1. června (10-18h)
KDE: Praha 5 - Tvůrčí dům Elišky Peškové č. 333/7
CENA: 2300,- (sleva pro rodiče na mateřské dovolené a důchodce 1800,-)
Aktivity Hlasohledu probíhají za podpory Evropské unie, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury - děkujeme!