ZPĚVOMAT opět rozezvučí pražské ulice!

Pondělí 13. září / ZDARMA

Hledáme zpěváky! Přihlášky ZDE!

 

O CO VLASTNĚ JDE?

Projekt ZPĚVOMAT vytvořila hudebnice Ridina Ahmedová z potřeby setkávat se ve zpívání i s jinými lidmi, než těmi, kteří už vědí, že zpívat má smysl a kteří navštěvují dílny a koncerty.

Zpěvomat je "pouliční hudební nástroj znějící na přání kolemjdoucích". Chodci, kteří náhodně procházejí kolem Zpěvomatu a zaujme je, se mohou posadit na židli doprostřed kruhu zpívajících. Dostane se jim silného zážitku, kdy hudba vzniká pouze pro ně, a zároveň je celé obklopuje. 

 

CO JE SMYSLEM?

Zasáhnout živým zpěvem lidi z ulice, mnohdy asi i takové, kteří by se se zpíváním běžně nesetkali, nebo by si na to za jiných okolností neudělali čas. A pro zpívající je to příležitost zažít svůj hlas zase v jiném prostředí a v jiných souvislostech. Dost možná to celé přinese nečekané zážitky a zkušenosti.

Fotky z loňského ročníku zde.

   

JAK BUDE VYPADAT SPOLEČNÝ DEN?

Členové Zpěvomatu se potkají už ráno ve skupinkách cca 15 lidí, tedy po jednotlivých kruzích. Pod vedením svého lektora si budou hlasově hrát, rozehřívat se a připravovat zhruba do 13.00 a po obědě vyrazí do ulic na předem dohodnuté místo. Celkový čas je tedy celý den – zhruba od 9.00 do 18.00. Každý zpěvomatí kruh bude mít k dispozici dva šikovné asistenty, kteří budou zvát kolemjdoucí, aby se mezi spěchem, telefonováním a povinnostmi na chvíli zastavili a nechali vtáhnout do Zpěvomatu.

Na sboru Zpěvomatu bude samozřejmě slyšet, že je složený z amatérů, občas něco možná nebude chvíli ladit, než se to zase poskládá do většího souladu.S tím se počítá a nijak to nevadí. Dokonalosti jsou plné nahrávky všude okolo nás. Tady je cilém živé setkání a loňští účastníci byli nejednou překvapeni, kolik radosti jejich "nedokonalé zpívání" dokáže předat posluchačům.

LETOŠNÍ LEKTOŘI

Gabriela Vermelho, Marta Kloučková, Petra Ernyei, Jan Matásek, Ridina Ahmedová             

GABRIELA VERMELHO je neběžnou osobností naší hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou, působí v oblasti klasické hudby,
muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Se svou hudební skupinou GaRe se věnuje pouze autorské hudbě.

MARTA KLOUČKOVÁ je nepřehlédnutelnou součástí mladé české jazzové scény. Multi-žánrová zpěvačka, textařka a skladatelka je mimojiné členkou vokálního sextetu Skety a spolupracuje s tělesy a hudebníky napříč žánry. Marta Kloučková Quintet, se kterým Marta album natočila, je tvořen hudebníky patřící k tuzemské jazzové špičce. Letos vystoupili na pražském jaru.

PETRA ERNYEI je energická jazzová zpěvačka. Koncertuje na českých i mezinárodních pódiích. Zpívala s velkými orchestry (Originální Pražský Synkopický Orchestr, Pražský Swingový Orchestr). Založila kapelu Petra Ernyei Quartet. V poslední době se inspiruje jazzovými vokalistkami let 50. a 60. – Ella Fitzgerald, Nancy Wilson, Sarah Vaughan aj.).

JAN MATÁSEK je hudební skladatel, pozounista a herec, který působí v pražském divadle Minor. Jinak komponuje především scénickou hudbu pro česká divadla (např. plzeňské divadlo Alfa, hradecký Drak, naivní divadlo v Liberci aj.). Působí též jako hudební pedagog hudebních seminářů na Fakultě humanitních studií University Karlovy a na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU.

RIDINA AHMEDOVÁ - zpěvačka, skladatelka a zakladatelka projektu Hlasohled a Zpěvomat vystupuje občas sama, častěji v duu HLASkontraBAS s Petrem Tichým z jehož konceptu vychází těleso Oktet složené z předních českých hudebníků, v sestavě čtyř hlasů a čtyř kontrabasů. Ridinu zajímají možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také hlasové dílny. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika tanečním a pohybovým představením.

 

PODPOŘIT ZPĚVOMAT MŮŽETE NA DONIU, DĚKUJEME!

 

 

ORGANIZAČNÍ INFORMACE

  • KDE: Praha 1, 2, 5 a 6
  • KDY: dopoledne proběhne workshop s lektory 10-13h, odpoledne se rozezní skupiny Zpěvomatu na různých místech Prahy 1 a 2 mezi 13-19h 
  • KDO: Gabriela Vermelho, Marta Kloučková, Petra Eyrnei, Jan Matásek, Ridina Ahmedová
  • PRO KOHO: pro všechny, které baví zpívání a mají do toho chuť! Vítaní jsou zájemci všech úrovní!
  • ÚČAST JE ZDARMA!
  • PŘIHLÁŠKY
  • Sledujte nás na FACEBOOKU

 

Zpěvomat je pořádán za podpory Ministerstva kultury, Hlavního města Prahy, Státního fondu kultury, městské části Praha 1, Praha 2 a Prahy 5.

 

            

            

 

 

 

 

CZ / EN