LETNÍ DÍLNA AFRICKÝCH POLYFONIÍ

Týdenní workshop pod vedením Anity Daulne - zpěv (Kongo/Belgie) a Tomáše Marka (ČR) - rytmika

DÍLNA ZRUŠENA vzhledem k zpřísněným hygienickým pravidlům v Evropské unii.

sobota 17. července - sobota 24. července / Slavonice

Léto, africké polyfonie a energetizující dilna se skvělou Anitou Daulne. Týden trvající hudební koupel doplní hra na perkuse s bubeníkem Tomášem Markem. Prijeďte se nabít do Slavonic!

Proklikem na fotogafii níže se dostanete na dokument z proběhlé letní dílny.

ZPÍVÁNÍ AFRICKÝCH POLYFONIÍ

V jazyce Lingala znamená slovo Mayaka perlový náhrdelník. Hlas každého účastníka dílny se stane jednou z perel, která náhrdelník spoluvytvoří a svým jedinečným významem a smyslem doplní celek, v němž se hlasy vzájemně propletou a propojí. Hra hlasů, zvuků, šepotů, pískání a houpavých rytmů vytvoří most spojující africké hudební cítění vzešlé z každodenního života uprostřed přírody s městskou zkušeností evropského člověka. Lektorka, která si pro tento druh hledání vytvořila vlastní termín "afropean music" nabídne členům setkání možnost objevovat si vlastní a možná překvapující výrazové a hlasové prostředky a prožít si radostnou, energickou a emocemi nabitou hudbu, kde je každý jak sólistou, tak i součástí mnohohlasého sboru.Dílna je určená všem, kteří mají chuť a potřebu zpívat, bez ohledu na míru zkušeností.

Anita Mahdia Daulne, původem z Konga, je zakladatelkou a bývalou členkou celosvětově proslulé vokální skupiny Zap Mama. Má za sebou pohnutý osud dítěte ze smíšené rodiny v neklidných politických dobách občanské války v Kongu a shodou okolností strávila část svého raného dětství přímo u Pygmejů. Již řadu let se zabývá studiem afrických hudebních tradic, především polyfonním zpěvem Pygmejů, Buduů, Masajů, Zuluů a dalších národů, za nimiž cestuje a pobývá s nimi. Neúnavně přibližuje africké dědictví lidem ze západního světa.

Více o Anitě najdete zde.

 

RYTMICKÁ CVIČENÍ

s Tomášem MARKEM

Hudbě se věnuje již od dětství. Devět let studoval hru na klavír. Profesionálně se hře na djembe a basové bubny a výuce na djembe věnuje od roku 2006. Jako jediný v České republice se, díky studiu na FHS UK v Praze, věnoval západoafrické hudbě a její výuce i z vědecké perspektivy. Od roku 2015 provozuje projekt Djembemafia.com, zabývající se prodejem špičkových bubnů a dalších nástrojů ze západní Afriky. Vyrábí profesionální bubny djembe nejvyšší možné kvality s naprosto jedinečným designem a provedením. Za posledních deset let měl možnost koncertovat, spolupracovat a učit se od řady významných současných západoafrických bubeníků jako např.: Tonton Sylla, Famoudou Konaté, Thoms Guei, Louis Cesar Ewande, Harouna Dembelé, Sidiki Camara, Mansa Camio a další. V minulosti jsem spoluzaložil pražskou bubenickou kapelu Pararingapatam. V současné době působí v kapelách Barati Squad a Soundokan. Pravidelně doprovází na workshopech a pravidelných lekcích hrou na buben djembe přední české tanečnice.

 

SLAVONICE

 

Slavonice jsou malé starobylé městečko uprostřed krásné krajiny, které jako jedno z mála v Čechách zůstalo zachováno v renesanční podobě.

JAK TO BUDE PROBÍHAT:

Příjezd do Slavonic bude v průběhu sobotního odpoledne, večer zahájíme dílnu projekcí dokumentárního filmu o skupine Zap mama, kterou Anita spoluzakládala.V neděli ráno začíná výuka, celkem bude 6 výukových dnů.

Workshop bude probíhat ve velice příjemném sále v prvním patře tzv. Staré školy, situované přímo na renesančním náměstí. Účastníci budou absolvovat tři hodiny zpěvu dopoledne, po obědě pak 90 min blok rytmických cvičení a bubnování a poté závěrečnou lekci, která bude střídavě jeden den čistě pěvecká a jeden den proběhne s oběma lektory s propojením hlasu a rytmu. Večer pak budou následovat projekce dokumentárních filmů s hudební tématikou.

Dílna pravděpodobně vyvrcholí veřejným vystoupením v jednom ze slavonických malebných zákoutí v pátek večer a bude zakončena v sobotu společnou snídaní. Výuka bude vedena v angličtině a francouzštině a překádána do češtiny.

 

ORGANIZAČNÍ INFORMACE:

  • Kdy: 17.–24. července 2021
  • Kde: Slavonice (Institut Slavonice - stará škola)
  • Cena: 6800Kč - zahrnuje kurzovné a bohaté společné snídaně, vhodné i pro vegetariány a vegany. Lze zaplatit najednou anebo formou zálohy 4000,- a doplatku.
  • PŘIHLÁŠKA

 

UBYTOVÁNÍ

Nabízíme možnost zamluvit si v přihlášce také ubytování v několika ubytovacích zařízeních ve Slavonicích. 

V případě, že máte zájem, zvolte u jedné z následujících otázek volbu ANO a u zbylých NE. Pokud nemáte zájem, zvolte u všech následujících otázek NE.

 

Nabídka ubytování:

Apartmány u sv. Floriána - www.apartman-u-sv-floriana-slavonice.com/popis-ubytovani/

2 apartmány se 4 lůžky nebo 1 dvoulůžkový pokoj (540,-Kč/osoba/noc) 

Secesní dům SlavoniceOBSAZENO  / https://ubytovani-slavonice.cz/ubytovani

1 apartmán se 3 lůžky (400,-Kč/osoba/noc)

Dům u Giordánů - www.dumugiordanu.cz/index.html#about

1 dvoulůžkový pokoj (manželská postel) nebo 2 třílůžkové pokoje (samostatné postele) anebo 1 čtyřlůžkový pokoj s kuchyňkou (500,-Kč/osoba/noc)

 

Celkem máme předběžně ve zmíněných zařízeních rezervováno 25 míst. Rezervace budeme vytvářet podle pořadí přihlášených.

Kdo by chtěl bydlet jinde, může si ubytování zajistit samostatně dle vlastního výběru - ve Slavonicích je pestrá škála hotelů a penzionů, několik kilometrů od Slavonic také kemp. Informace jsou k dispozici např. na stránkách www.i.slavonice-mesto.cz.

 

STRAVOVÁNÍ

Také bude možné zamluvit si společný oběd - pokud se sejde min. počet zájemců. Jídlo skládající se z polívky, hlavního jídla a salátu nebo moučníku bude v ceně 150 korun. Tuto variantu doporučujeme mimo jiné proto, že umožní více si v polední pauze odpočinout. Snídaně i obědy jsou vydávány ve Spolkovém domě.

 

 

Letní dílna proběhne za podpory Ministerstva kultury

 

CZ / EN