17.–24. července – Letní dílna afrických polyfonií – Anita DAULNE (Belgie/Kongo) a Klaus STAFFA (Německo)

LETNÍ TÝDENNÍ DÍLNA AFRICKÝCH POLYFONIÍ

ANITA MAHDIA DAULNE, Kongo/Belgie, (zpěv)

KLAUS STAFFA, Německo, (rytmická cvičení)

17. - 24. července 2011, Slavonice

 

 

Anita Mahdia Daulne se do Čech vrací již popáté - její předchozí dílny byly pro účastníky velikým zážitkem.

ZPÍVÁNÍ AFRICKÝCH POLYFONIÍ

V jazyce Lingala znamená slovo Mayaka perlový náhrdelník. Hlas každého účastníka dílny se stane jednou z perel, která náhrdelník spoluvytvoří a svým jedinečným významem a smyslem doplní celek, v němž se hlasy vzájemně propletou a propojí. Hra hlasů, zvuků, šepotů, pískání a houpavých rytmů vytvoří most spojující africké hudební cítění vzešlé z každodenního života uprostřed přírody s městskou zkušeností evropského člověka. Lektorka, která si pro tento druh hledání vytvořila vlastní termín "afropean music" nabídne členům setkání možnost objevovat si vlastní a možná překvapující výrazové a hlasové prostředky a prožít si radostnou, energickou a emocemi nabitou hudbu, kde je každý jak sólistou, tak i součástí mnohohlasého sboru.Dílna je určená všem, kteří mají chuť a potřebu zpívat, bez ohledu na míru zkušeností.

Anita Mahdia Daulne, původem z Konga, je zakladatelkou a bývalou členkou celosvětově proslulé vokální skupiny Zap Mama. Již řadu let se zabývá studiem afrických hudebních tradic, především polyfonním zpěvem Pygmejů, Buduů, Masajů, Zuluů a dalších národů, za nimiž cestuje a pobývá s nimi. Snaží se přiblížit africké dědictví zájemcům ze západního světa. Další informace o Anitě naleznete v sekci LEKTOŘI.

 

RYTMICKÁ CVIČENÍ

Doplňujícím předmětem budou rytmická cvičení vedená berlínským perkusistou Klausem Staffou. O své práci říká:

"Rytmus se dá zahrát na cokoliv - na stůl, židli i pomocí papíru, krabice, tužky, sklenice nebo na naše tělo a samozřejmě také na opravdové bubny. Během této dílny si vyzkoušíme různá poutavá rytmická cvičení a budeme se taky zabývat opravdovými polyrytmickými formami. Zažijeme si na vlastní tělo rozličné rytmické prvky a naučíme se, jak současně pohybově a rytmicky zvládnout více pohybů najednou.Sami na sobě vyzkoušíme ucelenou metodu, jak rytmus udržet a zároveň jej nechat volně plynout.Naučíme se současné i etnické rytmy prostřednictvím rytmických figur i ploch k improvizaci, pronikneme do způsobu, jak si je zapamatovat. Dozvíme se něco o rytmických formách a o tom, jak se staví breaky a skladby. Pojďme si to užít!"

Více informací o lektorovi naleznete ZDE.

 

DÍLNA

 

Příjezd do Slavonic bude v průběhu neděle 17. července, večer proběhne zahájení s projekcí dokumentárního filmu o skupine Zap mama, kterou Anita spoluzakládala a 18. července ráno začne výuka, celkem bude 6 výukových dnů. Výuka bude probíhat v hezkém sále v prvním patře tzv. Besídky, situované přímo na renesančním náměstí. Účastníci budou absolvovat tři hodiny zpěvu dopoledne, po obědě pak kratší blok perkusí a na konci dne blok střídavě jeden den čistě pěvecký a jeden den s propojením hlasu a rytmu.Přesný rozvrh bude včas upřesněn. Dílna vyvrcholí veřejným vystoupením v jednom ze slavonických malebných zákoutí v sobotu 23. večer a bude zakončena v neděli 24. společnou snídaní. Výuka bude vedena v angličtině a francouzštině ( Anita plynuje přeskakuje z jednoho jazyka do druhého :-) a překládána do češtiny naši milou dvojjazyčnou tlumočnicí Šárkou.

Cena dílny je 6 550- Kč a zahrnuje kurzovné a snídani. Snídaně bude společná a bude mít podobu pestrého bufetu, jehož obsah vyjde, v mezích možností, vstříc přáním účastníků, tak jak je uvedou v přihlášce.

Nabízíme možnost zamluvit si v přihlášce také ubytování v takzvaném Secesním domě, viz fotografie, kde je k dispozici také kuchyňka a ubytovaní budou bydlet ve 2, 3 a 4 lůžkových pokojích. Je na místě upozornit, že i přes příjemné prostředí ubytovny se jedná o zrekonstruovaný bývalý internát, takže jsou na každém patře jen jedny sprchy, které slouží mužům i ženám a kde se dotyčný vždy při sprchování zamyká. Nicméně účastníci to vždy zvládli bez újmy :-) a cenově je to v rámci Slavonic bezkonkurenčně nejvstřícnější varianta ubytování. Cena za ubytování je 200,-/noc, celkem tedy 1400,-.Kdo by chtěl bydlet jinde, může si ubytování zajistit samostatně dle vlastního výběru - ve Slavonicích je řada hotelů a penzionů, několik kilometrů od Slavonic také kemp. Informace jsou k dispozici na stránkách www.slavonice-mesto.cz

Také bude možné zamluvit si společný oběd - pokud se sejde min.15 zájemců, vařila by nám skvělá specialistka na vegetariánskou kuchyni, Monika Šatavová. Jídlo skládající se z polívky, hlavního jídla a salátu nebo moučníku by stálo 120 Kč. Společný oběd je oproti minulým rokům novinka, kterou navrhli sami účastníci - dejte tedy prosím vědět, zda byste měli zájem.

Důležitá informace: ubytování v Secesním domě můžeme s jistotou zajistit jen zájemcům přihlášeným do 30. května! K tomuto datu musíme závazně nahlásit počet rezervovaných lůžek a později přihlášeným již nemůžeme stoprocentne zaručit, že ještě bude místo (byť je možné že třeba bude) - ubytování bude zamluveno na dotaz.

Slavonice jsou malé starobylé městečko, které jako jedno z mála v Čechách zůstalo zachováno v renesanční podobě.

Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

Tato dílna probíhá ve spolupráci se Slavonickou renesanční společností, o.p.s., viz www.zdrojslavonice.cz

 

FOTOGALERIE Z DÍLNY 2010 je ZDE

 

VIDEO Z DÍLNY 2009:


AFROPEAN POLYPHONY WORKSHOPVIDEO Z DÍLNY 2008:


<font face="Verdana" size="1" color="#999999"><br/><a style="font: Verdana" href="http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=63725539">AFROPEAN POLYPHONY WORKSHOP</a><br/><object width="425px" height="360px" ><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="wmode" value="transparent"/><param name="movie" value="http://mediaservices.myspace.com/services/media/embed.aspx/m=63725539,t=1,mt=video"/><embed src="http://mediaservices.myspace.com/services/media/embed.aspx/m=63725539,t=1,mt=video" width="425" height="360" allowFullScreen="true" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent"></embed></object><br/><a style="font: Verdana" href="http://www.myspace.com/hlasohled">Hlasohled </a> | <a style="font: Verdana" href="http://vids.myspace.com">MySpace Video</a></font>
CZ / EN