14.–15. listopadu – Perská tradiční hudba a hlasová ornamentace – Mahsa VAHDAT (Irán)

PERSKÁ TRADIČNÍ HUDBA A HLASOVÁ ORNAMENTACE

vede Mahsa VAHDAT (Irán)

sobota 14. a neděle 15. listopadu

Dílna nabídne praktický úvod do technik a repertoáru staré perské hudby - je to ojedinělá příležitost ponořit se do krásné a působivé hudební tradice Středního východu.

Tradiční perská hudba těží z mnoha zdrojů, počítaje v to místní hudební styly, náboženské žánry melodie zpěvu a lidovou píseň, které byly přepracovány hudebními mistry a jejich žáky.Tyto melodie existovaly jako základ pro další tvořivou expresi a improvizaci, podobně jako je tomu u jazzové improvizace na Západě. Hudba odráží ústřední koncepty íránské kultury, částečně islámskou mystiku a také kulturní témata , která nalézáme v jiných formách umění.V neposlední řadě je tato hudba spojována se súfijskou filozofií, částečně kvůli poetickým námětům. Je založena na modálním systému a zvláštní důraz klade na ornamentaci a improvizaci. Hlasové party jsou často zdobeny „tahrirem" - hlasovou ornamentací podobnou jódlování. Proměnlivost hudebních forem a svoboda v improvizaci jsou takové, že se i jedna kompozice hraná dvakrát stejným hráčem bude lišit v hudební kompozici, formě, trvání a emočním vyznění.

Mahsa Vahdat vystudovala tradiční perský zpěv u iránských mistrů a také se věnovala hudebním stylům specifickým pro jednotlivé oblasti Iránu.

Více informací o lektorce a hudební ukázky naleznete ZDE , rozhovor Petra Dorůžky s touto hudebnicí naleznete ZDE.

Přihlášku na dílnu naleznete ZDE.

Dílna bude probíhat v ateliéru Gradana v Křemencově ulici 10, od 10 do 17.30h s pauzou na oběd. Cena je 1850,- / 1700,- pro studentky/studenty, Dílna bude vedena v angličtině a tlumočena do češtiny.

CZ / EN