HANNA Victoria (Izrael)

Victoria HANNA (Izrael)

 

 

Pátrejte po tom, kdo je v Izraeli nejpopulárnější – a objevíte desítky nových zpěvaček i skupin. Ale když se zeptáte znalců, kdo je ta nejzajímavější osobnost, zjistíte, že většina tázaných se shodne na jednom jméně: Victoria Hanna, mimořádná postava, nezařaditelná do tradiční přihrádky se štítkem ,zpěvačka'. Victoria Hanna je totiž hlasový umělec, tvůrce, který vdechne nový rozměr jakémukoli textu. Pokud se říká, že talentovaný herec dokáže i ze čtení jízdního řádu vytvořit dramatický zážitek, Victoria Hanna si podobně poradila s předčítáním hebrejské abecedy: ve své nahrávce 22 Letters recituje názvy písmen alef bet gimel dalet s vášnivým zaujetím rebelující raperky.
Victoria Hanna dospívala v prostředí bohatém na duchovní inspirace i emocionální kontrasty. Narodila se jako dcera rabína, vyrůstala v přísné náboženské rodině, chodila do ortodoxní školy, v níž se učily jen dívky. Brzy si uvědomila, že náboženské očekávání svých rodičů nedokáže splnit: „Můj Bůh je liberální, nikoli netolerantní a trestající," bylo její krédo v době dospívání. S ohledem na svoji budoucí kariéru herečky a zpěvačky trpěla velmi nepříjemnou indispozicí, a tou byla vada řeči. Dodnes se jí nezbavila, při následujícím rozhovoru se jí často stávalo, že se zakoktala. Pokud ale zpívá, rapuje či recituje, koktavost zázračně mizí.

Petr Dorůžka

 

Victoria Hanna je hlasová umělkyně a zpěvačka mezinárodního renomé, která se věnuje tvůrčí práci ve všech koutech světa – spolupracovala například s Bobby McFerrinem, skupinami Balkan Beat Box nebo Gogol Bordello či Mariannou Sadovskou.

Zpívala na četných hudebních festivalech a na festivalech umění obecně. Byla pozvána, aby zpívala pro Dalailamu na festivalu sakrální hudby v Novém Dillí nebo pro světoznámého divadelního režiséra Petera Brooka.

CZ / EN