TETKY z Kyjova (ČR)

Hana PETRŮ a Tetky z Kyjova (ČR) 

 

Paní Hana o sobě říká:

"Tetky z Kyjova vedu již 18 let. Jsme bývalé členky klasického sboru Kyjovanka a dalších podobných sborů, kde se samozřejmě zpívalo vícehlasně, úpravy byly někdy i dost náročné. Po zániku posledního sboru jsme se ve sklípku při cimbálu rozhodly, že založíme "Tetky z Kyjova" a budeme zpívat lidové písničky z našeho kraje. Ušily jsme si kroje a začaly vystupovat na různých folklorních akcích.

Zpívaly jsme zpočátku ještě vícehlasně v duchu Kyjovanky, ale s přibývajícími nabídkami stále více v přirozeném dvojhlasu, který se u nás na Kyjovsku nejčastěji používá. Výběr a úpravy písní necháváme většinou na mém muži, který je cimbálistou, sběratelem lidových písní a vedoucím dvou mužských sborů.
 
S Tetkama jsme toho hodně zažily, účastnily se mnoha folklorních festivalů, projely několik států naší Evropy, zahrály si ve dvou filmech a také získaly cenu Foskar za rok 2010.
 
Já se ve fokloru pohybuji již od svého mládí, kdy jsem zpívala v duetu s několika cimbálovými muzikami a také se provdala za cimbalistu Jiřího Petrů, který se snaží nést po svém otci odkaz našich předků a předávat tu prostou krásu lidové písně mladým.
 
 
CZ / EN