Tellu Turkka

Tellu TURKKA (Finsko)

 

Tellu Turkka, dříve Tellu Virkkala, je jednou z nejpozoruhodnějších a nejrespektovanějších finských skladatelek. Její skladby, založené na ženském vícehlasu, jsou současně harmonicky bohaté i syrové, naléhavé a dravé. Jejich poslech dává zažít rozlehlost severské přírody a divokost starých legend.

Narodila se v muzikantské rodině, takže se s hudbou i vícehlasým zpěvem setkávala odmala.. Na konzervatoči a posléze na Sibeliově akademii v Helsinkách studovala hru na housle, v roce 1990 se stala členkou mezinárodně proslulé švédské skupiny Hedningarna, hrající skladby inspirované švédským a finským folklorem, v té době také začala být fascinovaná tradičními severskými runovými písněmi. 

V roce 1996 vydala svoje první autorské cd, skvělou vokální nahrávku ve stylu staré finské orální tradice nazvanou Suden Aika, které bylo oceněno jako nejlepší album lidové hudby roku.. Kvartet Suden aika, který se na této nahrávce podílel, poté koncertně procestoval velikou část Evropy. Tellu Turkka je především zpěvačkou a skladatelkou, ale současně také multiinstumentalistkou. Jako jediná ve Finsku ovládá hru na švédskou harfu Mora. V roce 1998 byly skladby z nahrávky Suden Aika zaranžované pro ženský sbor. Od té doby složila Tellu Turkka několik dalších skladeb pro dětské a ženské sbory.

V současnosti žije Tellu Turkka ve finském městě Tampere, kde vychovává své dvě děti, skládá, zpívá a hraje.

Ukázky tvorby naleznete na stránkách www.sudenaika.com v sekci Musiikkia.

CZ / EN