Michael Pospíšil

MICHAEL POSPÍŠIL (ČR)

 

 

 

Michael Pospíšil se narodil v Jihlavě v roce 1962. Absolvoval gymnázium a poté Pražskou konzervatoř, hudbu studoval také soukromě. Od roku 1986 je hudebníkem ve svobodném povolání, specializuje se na "starou" hudbu. V roce 1993 založil vlastní soubor RITORNELLO.
Kromě práce s tímto ansámblem spolupracuje jako zpěvák - sólista a instrumentalista na různých projektech, koncertech a nahráváních. Intenzivní badatelskou práci s originálními prameny zúročuje jako hudebník, dramaturg a editor not ( např. kroměřížské sonáty, tance Valeria Otta z r. 1611, Michnova Loutna Česká, písně z kancionálů, hudebně-literární pořady České Křesťanské Akademie a Památníku Národního Písemnictví, přednášky pro Centrum Aletti Olomouc, rekonstrukce "barokních" procesí, aj.).
Organizuje interpretační semináře, učí na mezinárodních prázdninových seminářích. Spolupracuje s rozhlasem a televizí, které o něm a jeho práci odvysílaly několik pořadů. Natočil cca 55 titulů na CD, společně s Collegiem pro arte antiqua Brno připravuje pravidelně každý rok Slavnosti Adama Michny z Otradovic v Jindřichově Hradci, projekty obnovy kulturní krajiny na Broumovsku, v Českém ráji intenzivně pracuje na odhalování hudebního, básnického a vůbec všestranného odkazu V.K.Holana Rovenského.
Jako sólista spolupracoval např. se soubory: Musica Antiqua Praha, Collegium Quodlibet Jiřího Stivína, Schola Gregoriana Pragensis, Musica Florea, Choeur grégorien de Paris, Linnamuusikuud Tallinn, Fiori musicali Kraków, Bornus consort Warszawa, Musicalische compagney Berlin, Le monde classique Wien, Musica eterna Bratislava aj..
Od r. 1996 vede i soubor Pražští komorní pěvci, s nímž připravil vlastní cyklus tematických koncertů na schodech Národního Musea v Praze.
Koncertuje po celé Evropě, v USA jako oratorní pěvec i s vlastním souborem RITORNELLO, s nímž se v cyklu CD u firmy "Arta records" zaměřil na opomíjené poklady české hudební kultury baroka, na písně.
CZ / EN