MBASSI Coco (Kamerun)

Coco MBASSI (Kamerun)

Coco začala zpívat jako dítě ještě dříve než se naučila mluvit. Její rodina v Kamerunu byla velmi otevřená hudbě a tak se v neděli ráno často probouzela za zvuků Handelova Mesiáše, tančila na Jackson Five a o prázdninách jezdila do otcovy vesnice, kde zpívala a tančila na tradiční rytmy.

Ve 14 letech se přestěhovala do Paříže, kde po absolutoriu translatologie na univerzitě začala zpívat jako doprovodná zpěvačka na živých vystoupeních i ve studiích s mnoha umělci, jako jsou např. Richard Bona, Manu Dibango, Salif Keita, Toure Kunda, Demis Roussos a další. Podílela se na různých projektech současné vážné hudby a zpívala hlavní i doprovodné vokály se známým francouzsko-africkým sborem Les Cherubins. Postupně se přesunula na sólovou dráhu a nahrála dvě vlastní alba - SEPIA (2001) a SISEA (2003).

Za svoji kariéru také získala řadu ocenění: Je vítězkou soutěže Decouvertes Radio France International roku 1996 a držitelkou Ceny německých kritiků world music 2001. Za své první album SEPIA byla nominována na BBC World Music Awards 2002. Coco Mbassi se svou kapelou koncertovala po celém světě včetně nejprestižnějších pódií a festivalů, například Eden Project Live 8 Concert 2005, který organizoval Peter Gabriel, a na mnohých dalších - Louisiana International Festival v USA, Jazz Sous Les Pommiers, Normandie, Francie, Festival d€™Eté v Montréalu a Nuits d€™Afrique v Québecu v Kanadě, Haus der Kulturen der Welt v Berlíně, Afroprojekt v Würzburgu v Německu, Festival des REMY v Yaoundé (Kamerun), festivaly Womad v Reading ve Velké Británii, v Caceres ve Španělsku, v Las Palmas na Kanárských ostrovech, v Singapuru a na Womadelaide.

Působila také jako hlavní vokalistka na dílnách afrických tanců v kulturních střediscích, na školách (program Měsíc černé historie) a na festivalech jako např. Womad.

Posledním vydavatelským počinem je živé DVD Coco Mbassi Tour a v současné době pracuje na nových písních pro své příští album.

V poslední době byla k vidění mimo jiné na těchto vystoupeních: Lion of Africa v proslulém londýnském Barbicanu na pozvání Manu Dibanga v říjnu 2010 (bylo vydáno živé album a DVD), koncert ve španělském Bilbau 2010, ze kterého vznikl také dokument (http://bbkwebtv.es/salabbk/coco-mbassi/), představení Totem cirkusu Cirque du Soleil, ve kterém 3 měsíce zpívala hlavní ženskou roli (únor - duben 2011), a Decibel Music Showcase v anglickém Manchester

Coco Mbassi svou hudbu charakterizuje jako „strom s hlubokými africkými kořeny a větvemi, které sahají k vážné hudbě, soulu, spirituálu, jazzu, latinskoamerické hudbě i popu.

 

CZ / EN