DVOŘÁKOVÁ Markéta (ČR)

Markéta DVOŘÁKOVÁ (ČR)


Markéta Dvořáková (mezzosoprán) začala svojí sólovou dráhu ještě za dob svého studia, r. 2001 - zprvu jako koncertní pěvkyně, brzy se však stává vyhledávanou operní sólistkou. Jako výrazný pěvecký talent na sebe velmi brzy upozornila na několika prestižních hudebních festivalech: Ars Cameralis Katowice 2001 a 2006, Mnichov 2002, Berlín 2003, Smetanova Litomyšl 2003, GórnoÅ›lÄ…ski Festiwal 2003, Banská Bystrica 2004 a 2006, Paříž 2005, XV. Festival Mitte Europa 2006 ad.

Od roku 2004 hostuje na předních českých i zahraničních scénách, např. Národní divadlo Praha, Brno, Berlín, Mnichov, Varšava ad. Její doménou jsou především role francouzských oper (G. Bizeta Carmen, C. Saint - Saënse Dalila ad.), ovšem její repertoár sahá od Rossiniho po role soudobých světových oper.

Jako koncertní pěvkyně má v repertoáru party velkých oratorních děl J.D.Zelenky, G.B.Pergolesiho, J.S.Bacha, G.F.Händela, W.A.Mozarta, A.Dvořáka, B.Martinů a dalších skladatelů 20. i 21.století. V zahraničí je vyhledávanou interpretkou především velkých děl Antonína Dvořáka (Stabat Mater, Requiem, Mše D dur). Je sólistkou několika předních symfonických těles i mezinárodně obsazených komorních ansámblů.

Samostatnou kapitolou je její komorní koncertní činnost. Její doménou je především pozdněromantická písňová literatura (Ravel, Mahler, Strauss ad.). Jako komorní pěvkyně zpívala téměř po celé Evropě a její písňové koncerty jsou vždy vysoce hodnoceny. Velmi se přitom zasloužila o rozšiřování neznámé české písňové literatury v zahraničí (mj. i písní Jaroslava Ježka a J. B. Foerstera, které v roce 2006 také nahrála).

Markéta Dvořáková se ovšem poslední dobou pohybuje i napříč hudebními žánry. Je vyhledávanou interpretkou soudobé hudby - mnozí skladatelé píší přímo pro ni. Zpívá skladby experimentálních světových autorů, např. John Cage, Giacinto Scelsi, Morton Feldman, Steve Reich. Věnuje se také vokální improvizaci, v roce 2006 podnikla v tomto oboru úspěšné turné po USA. Byly pro ni napsány hlavní role již v několika operách. Od roku 2002 hraje v divadle Archa v Praze (představení „Marné tázání nebes" v režii Jana Antonína Pitínského a „Čajovna KarMa" v režii Jany Svobodové). Má snímky na CD, v Českém rozhlase a v České televizi.

www.marketadvorakova.cz

 

 

CZ / EN