KINHAN Lauren (USA)

Lauren KINHAN (USA)

Výrazný, tvořivý hlas a originální hudba Lauren Kinhan vnímá širší okruh posluchačů od chvíle, kdy ji v roce 1997 objevil legendární Phil Ramone v New Yorském klubu Bitter End. Lauren má vlastní styl, ve kterém lze rozeznat vlivy protknuté jazzem i její láskou k významným písničkářům. Inspirována oběma žánry posouvá tvorbu původních písní novým, nečekaným směrem. Lauren je zkrátka jazzová vokalistka s širokou představivostí a touhou experimentovat. Phil ji nazval skutečnou mistryní zpěvu.

Obecně se má za to, že Laureniným nejnovějším projektem Circle in a Square  dosavadní tvorba této doyen vokálního umění a skladby vrcholí. Časopis Jazz Journal jej nazval „vokálním tour de force“ a Midwest Record o projektu napsal „album zní povědomě a zároveň zcela nově...objevuje se v něm jazzová zpěvačka bez syndromu trpící umělkyně“ Jazz Times jednoduše konstatoval „Lauren nikdy nezářila jasněji“. Po úspěšném crowdfundingovému projektu vydala Lauren ve spolupráci se skvělým producentem Eliotem Scheinerem 12 dokonale vytvořených skladeb, které posouvají hranice a provokují. Převážně jazzové písně psané pro tradiční jazzové trio jsou proložené interpretacemi hostujících umělců, jako jsou např. Randy Brecker, Romero Lumbabo, Donny McAslin, Chuck Loeb, Joel Frahm a Gary Versace. „ Kinhanové ohebný hlas má ohromný záběr a propletence nepředvídatelných melodií se zdají být nevyčerpatelné.“, napsal o albu Jazz Journal. Album Circle in a Square vyšlo 7. ledna 2014 a časopis Bop – N – Jazz k tomu zvolal „Lepší to snad ani být nemůže!“.

O Laureniným Albu Avalon z roku 2010 napsal Christopher Louden z časopisu Jazz Times „moderní, živá a inteligentní kompilace s mnoha velmi milými překvapeními“. Sama Lauren dílo označuje za album, které ji znovu nahodilo. „Rodičovství všechno mění; způsob, jakým se díváte na život, na sebe a na svá osobní cíle a hranice“. Album Avalon vznikalo osm let. K prvnímu natáčení došlo v době, kdy byla Lauren čerstvě těhotná, avšak nahrávky z tohoto období zpočátku odložila. Píseň Dory and a Single Oar byl jedním z výsledků prvních nahrávacích dnů, který definitivně potvrzuje nový přístup spojující jazz a vnímavost písničkářky. Přestože toto album meandruje o dost víc než Circle in a Square, je vidět, že se Lauren vydala správnou cestou. Mezi písněmi vynikají skvosty jako jsou „Here is my Avalon“, „Here After“ podbarvený smyčci, a „There Alone Go I“. Michael Fagien, nakladatel časopisu Jazziz, o albu prohlásil „Nemohu to přestat poslouchat. Lauren dokáže z hlubokých dolů zkušeností a citů skutečně těžit.

Od roku 1992 je Lauren členkou proslulé vokální skupiny New York Voices. Tato skupina během své kariéry procestovala velkou část světa a spolupracovala se známými vokálními umělci jako Nancy Wilson, Gerorge Benson, Bobby McFerrin, Paquito D’Rivera, Jon Hendricks, Annie Ross, Ivan Lins a Manhattan Transfer. Dvacáté páté výročí skupiny oslavily členové NYV v roce 2013 dvěma novými alby – New York Voices Live with the WDR Big Band a dlouho očekávaným CD Let it Snow. Seznam vystoupení se jim stále rozrůstá, spolupracují se špičkovými mezinárodními symfonickými a jazzovými orchestry a ve vzdělávací činnosti postoupili od nabídky jednorázových lektorských dílen k pořádání New York Voices Jazz Camp, každoroční letní hudební školy, která se koná na půdě Ithaca College ve státě New York. V létě 2016 poprvé uspořádali také mezinárodní Vocal Jazz Camp ve Slovinském městě Ptuj.

New York Voices získali dvě ocenění Grammy, v roce 2003 společně s Paquitem D’Riverou za práci na jeho desce „Brazilian Dreams“ a v roce 1997 s Count Basie Orchsetra za spolupráci na Live at the Manchester Craftsmen Guild. Jako pozadí pro své hlasy nadále využívají sborový kánon, jako například v albu „A Day Like This“.

Laurenina skladatelská všestrannost se projevuje jak v její dlouholeté práci v New York Voices, tak v dalších dvou skupinách, které spoluzaložila – Moss, a JaLaLa. Hudebníci Louciana Souza, Kate McGarry, Theo Bleckman, Peter Eldridge a Lauren tvoří skupinu Moss, která v roce 2008 vydala stejnojmenné album Moss, kritikou nadšeně oceňované, v roce 2010 označené časopisem DownBeat za jedno z nejlepších desek nového milénia. JaLaLa je zkratka jmen Janis Siegel (The Manhattan Transfer), Laurel Massé (zakládající členka Manhattan Transfer) a Lauren Kinhan, které v roce 2009 vzdaly hold Johnnymu Mercerovi albem The Old Mercer Magic.

Nedávno poskytla Lauren japonskému crossoverskému umělci Senri Oemu tři různé, které použil ve své současné tvorbě. Senri Oe, v mládí popová senzace, studoval jazz a soudobou hudbu na New School v New Yorku a vyvinul vlastní styl jazzové komposice. V roce 2016 staví svůj talent vedle dalších významných zpěváků a textařů v albu Answer July, na kterém uvádí Sheilu Jordan, Theo Bleckmenna, Beccu Stevens, Lauren Kinhan A Dylana Prymarka. Další Jazzová velikánka Janis Siegel, která produkuje druhou část alba filipínského skladatele Chose Mari Chana, požádala Lauren, aby otextovala a ztvárnila jednu z jeho skladeb.

Laurenin sólový debut Hardly Blinking produkovali Phil Ramone, Frank Filipeti a Rob Mounsey. Lauren v něm předvádí vše, co Phil kdysi slyšel na onom legendárním koncertu v Bitter End. Odkazuje k vlivům, které na Laureninu ranou tvorbu měli Stevie Wonder, Carole King, Bonnie Raitt nebo Joni Mitchell. Opět lze očekávat rozbité kategorie, kde se vedle sebe budou nacházet rockové melodie, vážná hudba a bossanovy. Písně „Ask Amelia“, I Saw Love“, a „Heaven and Earth“ jsou v tomto ohledu obzvláště povedené.

Laurenin hlas si můžete poslechnout na cenou Grammy ověnčeném albu Bobbyho McFerrina VOCAbuLaireS nebo na albu Ornetta Colemana, vydaného v roce 1996, Sound Museum, Three Women. S Ornettem byla Lauren na turné a dostala pozvání ke spolupráci na jeho retrospektivním albu „?Civilization“, na kterém se podíleli Billie Higgins, Charlie Haden a Gerri Allen. V roce 1996 se Lauren spojila s hvězdným japonským kytaristou a producentem Jiro Joshidou, se kterým vydala sérii skladeb Guitar and the Moon.

Vedle vystupování a skládání hudby se Lauren věnuje práci na New School ve státě New York a působí na Long Island University jako lektorka jazzového zpěvu. Nadto vede dílny, o který je obrovský zájem, účastní se ateliérových programů, vede sólisty a vokální jazzové soubory. Navíc vzhledem k jejím aranžmá chorálového zpěvu si k ní nachází cestu nové publikum.

V letech 2008 – 2010 působila Lauren ve správní radě společnosti Recording Accademy v New Yorku. V současné době je členkou výboru Grammy Career Day. Lauren je absolventkou vysoké školy soudobé hudby Berklee College of Music.

http://laurenkinhan.com/

CZ / EN