Jen SHYU (USA) 

 

Jen Shyu (čínsky 徐秋雁), dcera imigrantů z Tchai-wanu a Východního Timmoru a držitelka ceny Doris Duke Impact Award z roku 2014, je experimentální jazzovou zpěvačkou, skladatelkou, multiinstrumentalistkou, tanečnicí, producentkou a stipendistkou Fulbrightovy nadace. Proslavila se svým virtuózním zpěvem se saxofonistou Stevem Colemanem, jemuž byla v roce 2014 udělena cena MacArthur Genius Fellow. Spolupracovala s inovátory, jako jsou např. Anthony Braxton, Bobby Previte, Chris Potter, Michael Formanek a David Binney. Vlastní hudbu představila na mnoha místech světa, mj. Carnegie Hall (2016), Lincoln Center, Brooklyn Academy of Music, Ringling Museum, Asia Society, Roulette, Blue Note, Bimhuis, Salihara Theater, National Gugak Center, National Theater of Korea a na různých mezinárodních festivalech.

Jen Shyu vystudovala operní zpěv, hru na klasické housle a balet na Stanfordově univerzitě, ale již ve 13 letech hrála klavírní koncerty se symfonickými orchestry. K tomu se učila tradiční hudbě a tanci na Kubě, v Brazílii, Číně, Jižní Koreji, Východním Timoru a Indonésii, kde pracovala na rozsáhlém výzkumu, ze kterého vzešlo hudebně-divadelní představení Solo Rites: Seven Breaths režírované indonéským filmařem Garinem Nugrohoem. Shyu získala granty a obdržela finanční podporu od nadací Jerome Foundation, Chamber Music, America’s New Jazz Works, New Music USA, Jazz Gallery, a Roulette, jakož i stipendia od americké neziskové organizace Asian Cultural Council, Ministerstva zahraničních věcí Korejské republiky a Ministerstva kultury, sportu a turistiky Korejské republiky. 

V roli kapelnice vydala Jen šest alb včetně Synastry (Pi 2011) se spolu-kapelníkem a basistou Markem Dresserem, čímž se stala první ženou – kapelnicí hudebního vydavatelství Pi Recordings. Nejnovější album Sounds and Cries of the World (Pi 2015), ve kterém hraje se svou kapelou Jade Tongue, tvořené v současné době trumpetistou Ambrosem Akinmusirem, houslistou Matem Manerim, basistou Thomasem Morganem, a bubeníkem Danem Weissem, vzbudilo nadšený kritický ohlas. Ben Ratliff z NY Times nazývá album jejím “nejnovějším a nejlepším”, a o koncertech mluví jako o „ nejpoutavějších představení, která jsem během posledních pěti let viděl, nejen pro důslednou přípravu práce a rozsah témat, ke kterým odkazuje, ale také pro flexibilitu, kterou v sobě mají. [Jen] se v nich jeví otevřená, instinktivní, téměř neohrožená“. Larry Blumenfeld v Wall Street Journal píše “Její hlas, dokonale technicky zvládnutý a zároveň emočně nespoutaný, vypráví příběh lemovaný ověřenými fakty a divokými, poetickými narážkami. Obojí jsou pro ni pravdivé“.

Jen momentálně žije ve městě New York, s kapelou Jade Tongue a také s představením Solo Rites: Seven Breaths pořádá turné po Spojených státech i mezinárodně. Ve spolupráci s Garinem Nugrohoem bude v New Yorku mít premiéru s ensemblem Mivos Quartet a choreografem Satoshim Hagou.

Více na www.jenshyu.com/

CZ / EN