MIRANDA Fatima (Španělsko)

Fatima MIRANDA (Španělsko)

 

Fatima Miranda je fascinující osobnost, jejímž ústředním tématem byl a je – HLAS. Obrovský přirozený talent, jižansky vášnivý a extrovertní jevištní projev spolu s brilantní hlasovou technikou vytváří koktejl, který není prvoplánovitě líbivý a nemusí všem posluchačům být po chuti, ale málokoho nechá chladným. Hybnou silou byla pro Fátimu Mirandu zvědavost – touha objevovat hlas v celé jeho, takřka nekonečné, škále vyjadřovacích možností.

Od roku 1985 se Fatima začala odvracet od obecně přijímaného a vnucovaného kánonu krásy v zpěvu i mluveném slovu, aby se vydala neohroženě zkoumat hlubiny nejrůznějších vokálních tradic. S odporem k pohodlným stereotypům kombinuje techniky Orientu i Západu s vlastní tvorbou, kde s hlasem zachází jako tělesným dechovým a bicím nástrojem. Její hlasové rozpětí více než čtyř oktáv jí umožnilo vytvořit si osobitý a osobní hudebního jazyk a zcela inovativní repertoár.

Stylové rozpjetí této mezinárodně oceňované španělské zpěvačky se pohybuje na škále od  křehké lyriky až po bezhlavou divokost.V době, kdy nahrávací technika dokáže neškolený hlas proměnit k nepoznání, nepoužívá Fátima žádné elektronické efekty. Její vokální mistrovství vyrůstá z dokonalého technického zvládnutí řady originálních technik, alikvotního zpěvu, vokální perkuse a pak - především – je nesenou silou jejího hlasu jako takového.

www.fatima-miranda.com

CZ / EN