ESKENAZY David (Francie)

David ESKENAZY (Francie)

 

 

Francouzský hudebník David Eskenazy se narodil v Normandii v roce 1977. Když mu bylo 12 let, setkal se poprvé zblízka s tím, co později vytvořilo základní kameny jeho hudební identity - s hlasem, kytarou, harmonií, skládáním a aranžováním - vše si vyzkoušel během svých prvních zkušeností v kapele. Později se začal věnovat hře na kontrabas a baskytaru a doprovázel jazzové hudebníky jako jsou Jean René Dalerci, Jérôme Petitgirard, Stéphane Dumont a Daniel Thierry.  Naprosto unesený těmito vzory se David čím dál hlouběji nořil do bohatství harmonických a rytmických možností jazzu. V téže době se také zamiloval do brazilské hudby a při studiu bossa novy objevil řadu dalších inspirující umělců a s velkým nadšením pokračoval ve svých hudebních toulkách.

Jeho hudební projekty ho přivedly ke spolupráci s mnoha známými francouzskými umělci, jako jsou např. Michel Bismuth, Frederic Tari, Trio Zéphyr, Pascal Corriu, Véronique Lherme, Fred Breton, duo Patrice Soletti/Aurélien Besnard a další. 

David také komponuje, mezi jeho díla patří  například La suite Berskn (Bersknská Suita) - originální kompozice pro deset hudebníků, zrealizovaná v divadle La Vista v Montpellier v roce 2003, projekt Salsamba - aranžmá brazilských standardů pro orchestr a několik komorních skladeb. 

V březnu 2006 David založil Poésismic Trio, hrající jazz s kubánskými a brazilskými vlivy. Společně s perkusistou Gustavem Ovallesem, žákem velkého pianisty Omara Sosy, a klávesistou Fredem Bretonem nahráli album Sors Par Là!, pro které David složil všechny skladby.

Jeho nejnovějším dílem je současná skladba nazvaná Ballet Pour 12 Cors (Balet pro dvanáct rohů), vytvořená na zakázku pro Le Festival Montpellier Quartiers Libres, která měla premiéru na Le Cloître des Ursulines v Centre Chorégraphique National, Montpellier, v říjnu 2007. Na řadě dalších projektů nyní pracuje.

Vedle tvorby David také rozvíjí svou pedagigckou činnost týkající se práce s hlasem -věnuje se takto improvizaci, rozvoji rytmického cítění atd. Jeho výuka je založena na dlouholetých zkušenostech.

Aktivity, jímž se věnuje, určují Davidův specifický hudební rukopis a právě syntéza různých hudebních disciplin mu umožňuje dále rozvíjet skladatelské a aranžérské dovednosti. 

http://david-eskenazy-trio.com/

 

CZ / EN