AHMEDOVÁ Ridina (ČR)

Ridina AHMEDOVÁ (ČR)

 

 

Narodila se v Praze. Po otci má súdánský původ, po matce napůl český a napůl ruský židovský. Do svých 4 let žila v Čechách a poté deset let v Oranu, největším alžírském přístavu. Od roku 1988 je zpátky v Čechách.

První hudebním stylem, kterému se věnovala profesionálně, byl jazz - několik let zpívala po jazzových klubech. Byla to skvělá škola pro cvičení improvizace, intonace a celkové hudební pohotovosti. 

Poté se ale z potřeby hledat autentičtější výraz vydala do méně probádaných zvukových krajin. V roce 2003 vznikl sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, za který získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo sólové CD Hlasemkteré sklidilo kladný ohlas u odborné kritiky i veřejnosti.

V současné době vystupuje především  v duu s kontrabasistou Petrem Tichým jako HLASkontraBAS. Stejnojmenné album získalo nominaci na cenu Anděl za rok 2016.

Spolu s Milli Janatkovou a Antonií Nyass pak působí v Řekni mi, improvizovaném koncertním projektu, zhudebňujícím vzpomínky a zážitky návštěvníků.

Stále vystupuje i sólově.

Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika divadelním představením,hostovala při nahrávání hudby k několika filmům, spolupracovala s řadou hudebníků (Floex, Načeva, Vladimír 518 a další), jako host  si v roce 2008 zazpívala společnou improvizaci s Bobby McFerrinem.

Zajímají ji možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje, vedle zpívání vede také Hlasové dílny. .Na nich se pokouší zprostředkovávat účastníkům zkušenost, proč je smysluplné a obohacující zpívat, aniž bychom výsledný tvar museli nutně podrobovat estetickému hodnocení.

Více informací je na webu www.ridina.cz

 

CZ / EN