Ridina AHMEDOVÁ (ČR)

 

Narodila se v Praze. Po otci má súdánský původ, po matce napůl český a napůl ruský židovský. Do svých 4 let žila v Čechách a poté deset let v Oranu, největším alžírském přístavu. Od roku 1988 žije opět v Čechách.

První hudebním stylem, kterému se věnovala profesionálně, byl jazz - několik let vystupovala s jazzovým triem. Poté, z potřeby hledat autentičtější výraz a svůj opravdovější hlas, se vydala do méně probádaných zvukových krajin. Spolupracovala s Tomášem Dvořákem/Floexem na CD Pocustone (2001) (viz například hra Candi Ski) a poté na živé podobě projektu Floex. Je autorkou a spoluautorkou hudby k několika převážně tanečním a pohybovým představením, podílela se na hudbě k několika filmům, spolupracovala s řadou dalších hudebníků (Jan P. Muchow, Monika Načeva, Vladimír 518, Vojtěch a Irena Havlovi a další). V roce 2008 byla pozvána jako host na koncert Bobbyho Mc Ferrina ke společné improvizaci.

V roce 2003 měl premiéru její sólový projekt Hlasokraj, kombinující projekci a živý koncert, za který získala ocenění Next wave v kategorii Objev roku. V roce 2006 vyšlo její sólové CD Hlasem. V současné době spolupracuje s kontrabasistou Petrem Tichým na projektu Kontrahlas - hudba pro hlas a kontrabas.

Zajímají ji možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje. Prostřednictvím svých dílen se pokouší zprostředkovávat účastníkům zkušenost, proč je smysluplné, očistné a silné zpívat, aniž bychom výsledný tvar museli nutně podrobovat estetickému hodnocení.

Více informací je na webu www.hlasem.cz.

CZ / EN