VÁNOČNÍ PÍSNĚ Z BESKYD, adventní dílnu vede Marian FRIEDL

3. prosince 2023 / Klášter Kapucínů Hradčany

PŘIHLÁŠKA

V rámci dílny Mariana Friedla Vánoční písně z Beskyd se setkáme s beskydskými koledními písněmi vánočního období z čerstvého CD kapely RukyNaDudy Štastně a vesele (Indies Scope 2023). Součástí dílny bude povídání o tradici koledování, seznámení se starými hudebními nástroji jako koncovka, fujarka, salašovka ad., naučíme se několik vánočních písní z oblasti mezi beskydskými vrcholy Radhošťem a Lysou horou i obřadní přání tzv. vinše
 
 

MARIAN FRIEDL

PhDr. Marian Š. Friedl, PhD. se narodil v roce 1979 a žije ve svém rodném beskydském regionu, odkud se vydává koncertovat po celém světě. Věnuje se oživování hry na zapomenuté nástroje Beskyd, hudební produkci, hudební tvorbě, popularizaci lidové hudby, jazzu a improvizace. Své znalosti a dovednosti hojně využívá v mnohotvárných hudebních projektech v žánrech od klasické hudby přes folklor, world music až po jazz. Koncertuje na kontrabasu, klarinetu, lidových flétnách, dudách, kobze, malém cimbálu a dalších nástrojích. Jeho hru zachycují více než tři desítky CD, často s předními interprety české či zahraniční scény. 
 
 
Nahrál například album NOCZ and Iva Bittová (Hevhetia 2014), Divé Husy s Jitkou Šuranskou a Martinem Krajíčkem (Indies Scope 2016; nominováno na hudební cenu Anděl), Mateřština s Jiřím Slavíkem (Animal Music 2016; Anděl v kategorii world music), Slovak Dances skladatele a dirigenta Petra Breinera (Naxos 2020). Dále například produkoval, aranžoval i nahrál album Ještě je Vladimíra Javorského (Indies Scope 2022) a v roce 2023 také unikátní CD Telemannia (Indies Happy Trails), na němž kompozičně komunikuje se slavným barokním skladatelem Georgem Philippem Telemannem. Svou osobní vizi moravské world music vtělil do autorského projektu Beránci a vlci, jehož stejnojmenné album získalo ocenění Anděl 2017 v kategorii folk. 

Společně s Jiřinou Gondovou vydal interaktivní učebnici Hrajeme na bezdírkovou píšťalu koncovku (Libreta 2021) a Koncovkové písně I. (Libreta 2022). Na podzim 2023 vychází knižně jeho monografie o bezdírkové flétně koncovce u vydavatelství Togga a také vánoční album RukyNaDudy: Šťastně a vesele!. Pedagogicky působí na ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm a katedře muzikologie Univerzity Palackého v Olomouci. Vyučuje také soukromě, vede dílny zaměřené na výuku hry na koncovku a jiné nástroje či na improvizaci.
 
 

ORGANIZAČNÍ INFORMACE

  • KDY: v neděli 3. prosince, 10-18h s 90 minutovou pauzou na oběd
  • KDE: Klášter Kapucínů na Hradčanech, na závěr dílny si zazpíváme v kostele
  • CENA: 1350,- / pro studenty, důchodce, osoby na rodičovské dovolené a pro více rodinných příslušníků 1100,-
  • PŘIHLÁŠKA

 

 

Aktivity Hlasohledu probíhají za podpory Evropské unie, Národního plánu obnovy, Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury - děkujeme!

   

            

CZ / EN