ZPĚVOMAT na 5 místech v Praze

Pondělí 6. června / ZDARMA

Hledáme zpěváky! Přihlášky ZDE!

Podpořte uspořádání Zpěvomatu na Doniu. Děkujeme!

 

 

O CO VLASTNĚ JDE?

Projekt ZPĚVOMAT vytvořila hudebnice Ridina Ahmedová z potřeby setkávat se ve zpívání i s jinými lidmi, než těmi, kteří už vědí, že zpívat má smysl a kteří navštěvují dílny a koncerty.

Zpěvomat je "pouliční hudební nástroj znějící na přání kolemjdoucích". Chodci, kteří náhodně procházejí kolem Zpěvomatu a zaujme je, se mohou posadit na židli doprostřed kruhu zpívajících. Dostane se jim silného zážitku, kdy hudba vzniká pouze pro ně, a zároveň je celé obklopuje.

CO JE SMYSLEM?

Zasáhnout živým zpěvem lidi z ulice, mnohdy asi i takové, kteří by se se zpíváním běžně nesetkali, nebo by si na to za jiných okolností neudělali čas. A pro zpívající je to příležitost zažít svůj hlas zase v jiném prostředí a v jiných souvislostech. Dost možná to celé přinese nečekané zážitky a zkušenosti.

Fotografie z minulého ročníku najdete zde.

 

 

JAK BUDE VYPADAT SPOLEČNÝ DEN?

Členové Zpěvomatu se potkají už ráno ve skupinkách cca 15 lidí, tedy po jednotlivých kruzích. Pod vedením svého lektora si budou hlasově hrát, rozehřívat se a připravovat zhruba do 13.00 a po obědě vyrazí do ulic na předem dohodnuté místo. Celkový čas je tedy celý den – zhruba od 9.00 do 18.00. Každý zpěvomatí kruh bude mít k dispozici dva šikovné asistenty, kteří budou zvát kolemjdoucí, aby se mezi spěchem, telefonováním a povinnostmi na chvíli zastavili a nechali vtáhnout do Zpěvomatu.

Na sboru Zpěvomatu bude samozřejmě slyšet, že je složený z amatérů, občas něco možná nebude chvíli ladit, než se to zase poskládá do většího souladu.S tím se počítá a nijak to nevadí. Dokonalosti jsou plné nahrávky všude okolo nás. Tady je cilém živé setkání a loňští účastníci byli nejednou překvapeni, kolik radosti jejich "nedokonalé zpívání" dokáže předat posluchačům.

 

LETOŠNÍ LEKTOŘI

NEHA! (Slovensko) je šestičlenná vokální skupina ze Slovenska. Repertoár se skládá převážně z lidových písní z různých zemí světa - Bulharska, Běloruska, Ukrajiny, Španělska, Finska aj. Na Zpěvomatu zpěváky povedou dvě její členky Zuzana Žiaková a Sára Halíková. Sára HALÍKOVÁ - zpěvačka, hudebnice, skladatelka (Neha!, Meluzína) blogerka (Čierna Luna) a lektorka hlasových workshopů zaměřených na tradiční techniku "yoik" pocházející od původních severských národů. Zuzana ŽIAKOVÁ - zpěvačka, hudebnice (Neha!), event manažerka a promotérka (Zvukopriestor). Známá je jako zpevačka a violončelistka z hudebních projektů Snowdrop a Watermelon Orchestra. 

Eva VRBKOVÁ - Dost možná ji budete znát z některého z mnoha filmů, kde hrála, anebo z divadla Husa na provázku, kde už 14 let působí. Tam se naučila snad úplně všemu, co s divadlem souvisí. V určitou chvíli si začala si uvědomovat, že to, jak hraje a zpívá, souvisí ponejvíc s tím, co se děje v ní a jak se cítí uvnitř. A tomu se věnuje vlastně dodnes... zjistila, že ji baví a naplňuje takové otevírání hlasu podpořit a napomoct lidem dostat se znovu do světa fantazie uvnitř. Od té doby, kromě hraní divadla, zkoumá s lidmi, jak se dostat k "tomu jejich" hlasu, k tomu vnitřnímu, který jim dává sílu žít a třeba to nevzdat, i když to někdy vypadá, že už se smráká. "Pro mě představuje hlas a jeho síla základní nástroj, jak se v sobě vyznat, lépe se cítit, postarat se o sebe, říct si, nebát se, plakat, smát se.. prostě ŽÍT!"

Lena YELLOW - Lenka Jankovská je zpěvačka a lektorka zpěvu. Autorsky působí v projektech Lena Yellow, Mateřská.com a Yellow Sisters. Věnuje se práci s hlasem – vyučuje skupiny i jednotlivce a spolupracuje s různými hudebníky a kapelami. „Zpěv je moje životní cesta. Miluji výzvy a osobní růst. Objevování daru hlasu a vědomá práce s tělem mě den za dnem přivádí k hlubšímu poznání sebe sama a větší autenticitě ve zpěvu i v životě.“

Eva KRATOCHVÍLOVÁ - zpívá odpradávna až do this very moment. Vystudovala herectví na DAMU a psychologii na FF MU. Kromě činoherního angažmá zpívala v několika muzikálech. V současnosti skládá hudbu a vede pěvecké a divadelní dílny pro veřejnost. Zajímá ji autentický projev a terapeutický přesah, který zpěv může mít - vyjadřování duševních obsahů skrze fyzický projev je podle Evy ideální a nutná platforma pro jedinečnou seberealizaci. Na Zpěvomatu povede dílnu, na které se účastníci naučí jednu skandinávskou a jednu balkánskou lidovku, složí jeden vlastní společný song a zhoupnou se na vlně skupinové improvizace.

Adéla SLACHOVÁ - zpěvačka, skladatelka, hlasová lektorka a muzikoterapeutka. Její práce je založena na pozorování lidského hlasu a jeho možností jak v technikách při zpěvu, tak při vyjádření emocí a nálad v obrazech, které s sebou písně přinášejí. Baví ji zkoumat souvislosti těla a hlasu a objevovat stále nové cesty k jejich vzájemnému propojení. V současné době se věnuje individuálním hlasovým lekcím, hlasovým dílnám pro veřejnost, skupinové muzikoterapii a environmentálnímu divadlu pro děti. Tento dlouhodobý projekt nese název "Hlasový šálek" a působí s ním zejména na jihu Čech. Nedávno pokřtila debutové album Laštovka. 

 

PODPOŘIT ZPĚVOMAT MŮŽETE NA DONIU, DĚKUJEME!

 

ORGANIZAČNÍ INFORMACE

  • KDE: Praha 1, 2 a 5
  • KDY: dopoledne proběhne workshop s lektory 10-13h, odpoledne se rozezní skupiny Zpěvomatu na různých místech Prahy mezi 13-19h 
  • KDO: Lena YELLOW, dvě členky slovenské kapely NEHA!, Eva KRATOCHVÍLOVÁ, Adéla SLACHOVÁ, Eva VRBKOVÁ
  • PRO KOHO: pro všechny, které baví zpívání a mají do toho chuť! Vítaní jsou zájemci všech úrovní!
  • ÚČAST JE ZDARMA!
  • PŘIHLÁŠKY
  • Sledujte nás na facebooku a instagramu

Zpěvomat je pořádán za podpory Hlavního města Prahy, Státního fondu kultury, městské části Praha 1, Praha 2 a Prahy 5.

 

            

            

 

CZ / EN