.

ZPĚVOMAT opět rozezní pražské ulice! Vítáme zpěváky!

Pondělí 14. září 

PŘIHLÁŠKY ZDE

 

O CO VLASTNĚ JDE?

 

Projekt ZPĚVOMAT vytvořila hudebnice Ridina Ahmedová z potřeby setkávat se ve zpívání i s jinými lidmi, než těmi, kteří už vědí, že zpívat má smysl a kteří navštěvují dílny a koncerty.

Zpěvomat je "pouliční hudební nástroj znějící na přání kolemjdoucích", kruh zpívajících a uprostředu kruhu několik židlí, na které si může sednout kdokoli z chodců. Kdo se takto rozhodne vstoupit do Zpěvomatu, nechá se prostoupit hudbou, která bude vznikat pouze pro něj.

 

CO JE SMYSLEM?

Zasáhnout živým zpěvem lidi z ulice, mnohdy asi i takové, kteří by se se zpíváním běžně nesetkali, nebo by si na to za jiných okolností neudělali čas. A pro zpívající je to příležitost zažít svůj hlas zase v jiném prostředí a v jiných souvislostech. Dost možná to celé přinese nečekané zážitky a zkušenosti.

Fotky z loňského ročníku (a další naleznete ZDE):

JAK BUDE VYPADAT SPOLEČNÝ DEN?

Členové Zpěvomatu se potkají už ráno ve skupinkách cca 15 lidí, tedy po jednotlivých kruzích. Pod vedením svého lektora si budou hlasově hrát, rozehřívat se a připravovat zhruba do 13.00 a po obědě vyrazí do ulic na předem dohodnuté místo. Celkový čas je tedy celý den – zhruba od 9.00 do 18.00. Každý zpěvomatí kruh bude mít k dispozici dva šikovné asistenty, kteří budou zvát kolemjdoucí, aby se mezi spěchem, telefonováním a povinnostmi na chvíli zastavili a nechali vtáhnout do Zpěvomatu.

Na sboru Zpěvomatu bude samozřejmě slyšet, že je složený z amatérů, občas něco možná nebude chvíli ladit, než se to zase poskládá do většího souladu.S tím se počítá a nijak to nevadí. Dokonalosti jsou plné nahrávky všude okolo nás. Tady je cilém živé setkání a loňští účastníci byli nejednou překvapeni, kolik radosti jejich "nedokonalé zpívání" dokáže předat posluchačům.

 

Letošní lektorky jsou:

Marta Topferová - BBC Martu popsalo jako "přední světlo dnešního hnutí nueva canción (nových písní)," a její elegantní, hluboký a podmanivý hlas okouzluje posluchače po celém světě již více než 15 let. Marta Töpferová je rovněž nadaná jako skladatelka a textařka. Napsala desítky skladeb a sama produkovala řadu alb. Žije v Berlíně.

Ewa Zurakowska (PL) - Můžete ji znát jako vokalistku skupiny Korjen, Ewa už řadu let zkoumá jako umělkyně a antropoložka lidovou hudbu a během terénních výzkumům na Balkáně, ve Skandinávii a na Sibiři se naučila různé techniky zpěvu , které využívá při vedení vlastních workshopů.

Veronika Vitová - zpěvačka a zakladatelka vokálního sextetu Skety, který úspěšně vystupuje v klubech a na festivalech po celé ČR a Evropě. Spolupracuje také s Orchestrem Berg a nově s triem Musica Panica, které interpretuje hudbu renesance. Bývá hostem Jazzdock orchestra a na podzim pokřtí své debutové autorské CD Průhledný svět.

Zeurítia - jazzová a bossanovová zpěvačka, která se obklopuje špičkovými muzikanty naší jazzové scény. Koncertuje nejen v českých klubech, ale i v Evropě (Irsko, Polsko, Maďarsko, Francie) či v Austrálii a USA.

Josefina Horníčková - multižánrová zpěvačka, vystudovala jazzový zpěv a v současné době je její hlavní pracovní náplní zejména aranžování vokálních partů a zpěv backvokálů. Spolupracuje např. s Ewou Farnou, Vojtou Dykem či Raduzou.

PODPOŘTE ZPĚVOMAT NA DONIU, DĚKUJEME!

 

Organizační informace:

  • KDE: Praha nám. Míru, Tylovo nám., Karlovo nám. Jungmannovo náměstí, nám. Republiky
  • KDY: dopoledne proběhne workshop s lektory 10-13h, odpoledne se rozezní skupiny Zpěvomatu na různých místech Prahy 1 a 2 mezi 13-19h 
  • KDO: Marta Topferová, Ewa Zurakowska, Veronika Vítová, Zeurítia, Josefína Horníčková
  • PRO KOHO: pro všechny, které baví zpívání a mají do toho chuť! Vítaní jsou zájemci všech úrovní!
  • ÚČAST JE ZDARMA!
  • PŘIHLÁŠKY ZDE
  • Sledujte nás na FACEBOOKU

Zpěvomat je pořádán za podpory Ministerstva kultury, Hlavního města Prahy, městské části Praha 1 a Praha 2, pod záštitou radního pro kulturu Ing. Jaroslava Šolce


                     

CZ / EN