21. května – Lidové zpěvy Bretaně – Anjela LORHO-PASCO (Francie)

LIDOVÉ ZPĚVY BRETANĚ

vede Anjela Lorho-Pasco

sobota 21. května

 

Bretonský vokální svět stojí na třech prastarých pilířích. Jsou tu táhlé lamenty a epické balady "gwerzioù¹" a "sône¹", náboženské hymny "kantikou¹" a samozřejmě zpěv k tanci, "kan ha diskan", ve kterém si rytmickou melodii předávají dva zpěváci. Zatímco v náboženských písních se setkáme s ozvuky postupů církevní hudby rozšířených po celé západní Evropě, staré balady si uchovávají osobitou keltskou melodiku blízkou třeba irským a skotským zpěvům v gaelštině.

A nenapodobitelnou strhující rytmickou pulzaci bretonských gavot a dalších kruhových a řetězových tanců nenajdeme nikde jinde na světě.

Ačkoliv dnes Bretonští zpěváci často vystupují s kapelami nejrůznějších podob, hluboce zakořeněná tradice zpěvu bez doprovodu je tu stále živá a neuvěřitelně košatá. A právě takovému zpěvu se budeme věnovat.

Průvodkyní nám bude zpěvačka Anjela Lorho-Pasco, jedna z velkých nadějí bretonské scény. Nečekejte že se bude pořád sedět :-) K bretonské hudbě patří i tanec a pohyb! 

Více informací o lektorce naleznete ZDE.

 

Dílna probíhá ve spolupráci s projektem Balfolk spolku Rond.

 Mediální podpora

PŘIHLÁŠKA NA DÍLNU ZDE 

 

Místo konání: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1. Dílna bude probíhat od 10 do 17.30 s 90 min pauzou na oběd. Cena za dílnu je 800,-/700,- pro důchodce, studenty a osoby na rodičovské dovolené. Dílna bude tlumočena do češtiny. Pro mimopražské možnost přespání po domluvě, tel. 603 52 57 52 nebo produkce@hlasohled.cz.

Jestli se Vám naše dílny líbí a chcete nás podpořit, můžete zaplatit vyšší cenu za kursovné na dílnu. Přičtěte k ceně kurzovného 350 Kč/600Kč/1000Kč (vyberte si částku) a celkovou výši sponzorského kursovného zašlete obvyklým způsobem na náš účet. Více o tom proč a jak podpořit Hlasohled a jak s Vašim darem naložíme si můžete přečíst v odkazu Podpořte nás.

 

CZ / EN