21.–24. července – Ústa, nástroj tvořící světy – Victoria HANNA (Izrael)

ÚSTA JAKO NÁSTROJ TVOŘÍCÍ SVĚTY

vede Victoria HANNA (Izrael)

čtvrtek 21.-neděle 24. července, Mlázovy u Klatov

 

  

Intenzivní seminář s jedinečnou prací Victorie Hanny bude cestou za poznáním lidského hlasu. rodloužený víkend strávíme v malebném prostředí pošumavské obce Mlázovy (mezi Klatovy a Sušicí), uprostřed krásné přírody. Dílna bude vedená v angličtině a tlumočena do češtiny Je určená pro účastníky všech úrovní, bez ohledu na míru zkušenosti.

Victoria je pozoruhodná umělkyně mezinárodního významu. Narodila se do rodiny ortodoxního rabína a toto kulturní prostředí určilo její tvorbu. Již mnoho let se zabývá zkoumáním hlasu a jazyka jakožto tvůrčích činitelů v prastarých kulturách, především pak na základě starohebrejských spisů. Její práce z těchto základu vychází, ale dotýká se obecných principů. 

V prastarých kabalistických spisech se hovoří o těsné souvislosti mezi hlasem mluvy a konstitucí těla, každé stvoření a každý jeho specifický pohyb patří k určitému elementu v prostoru.

Dílna se bude konat venku v přírodě i uvnitř v sále; budeme zkoumat hlas v souvislosti s působením přírodních sil, jako jsou vzduch, oheň, voda a země.

 

  1. Od ticha k hlasu – co se děje během obdivuhodného přechodu, během něhož vzniká z ticha hlas, z nicoty jsoucno, síla lámající kámen ze vzduchu, který nelze uchopit (kabalistický spis Sefer Hajecira – Kniha stvoření)
  2. Ústa, tělo a hlas v prostoru – tělo jako hudební nástroj a prostor jakožto nástroj ozvěny.
  3. Sochání hlasem – jak je možné spatřit hlas? Ústa jako nástroj tvorby a sochání v prostoru.
  4. Písmena a pohyb – exkurs do světa souhlásek a samohlásek prostřednictvím práce se starými hebrejskými texty.
  5. Kompozice a improvizace – vztah mezi tvořenými zvuky a tím co označíme jako "libé" – jak vznikají melodie? Jak vzniká hudební dílo? Souvislost mezi svobodným prostorem hry a improvizace a vědomím, které vede skladatele při jeho tvůrčí práci, které opravuje a upravuje skladbu.
  6. Starobylé texty – práce s hlasem inspirovaná mystickým světem starých textů a rituálů – koncepce hlasu jakožto činitele působícího v přírodě a přírodu měnícího.

 

 Victoria Hanna

Victoria Hanna je hlasová umělkyně a zpěvačka mezinárodního renomé, která se věnuje tvůrčí práci ve všech koutech světa – spolupracovala například s Bobby McFerrinem, skupinami Balkan Beat Box nebo Gogol Bordello či Mariannou Sadovskou. 

Zpívala na četných hudebních festivalech a na festivalech umění obecně. Byla pozvána, aby zpívala pro Dalailamu na festivalu sakrální hudby v Novém Dillí nebo pro světoznámého divadelního režiséra Petera Brooka. 

 

 

Workhshop proběhne v krásném prostředí pošumavské vsi Mlázovy a to jak v rozlehlém parku, tak i v příjemném sále, který budeme mít pronajatý. S sebou si vezměte plavky, pracovat se bude možná i ve vodě.

ONLINE PŘIHLÁŠKA

 

Místo konání: Mlázovy u Klatov. Dílna bude probíhat od čtvrtku 19.00 do neděle do 15 hodin. Cena za dílnu je 2200,-/2000,- pro důchodce, studenty a osoby na rodičovské dovolené + ubytování 260 Kč v penzionu U Podkovy v bezprostřední blízkosti nebo 670 Kč/noc včetně snídaně v prostředí penzionu HolidayPark Mlázovy (tam, kde budeme i pracovat). Lze objednat společné vegetariánské i nevegetariánské obědy a večeře (bude upřesněno).

Pokud se budete dopravovat vlakem či autobusem, hledejte spoj do Kolince. Z něj vám dopravu zajistíme.

Jestli se Vám naše dílny líbí a chcete nás podpořit, můžete zaplatit vyšší cenu za kurzovné na dílnu. Přičtěte k ceně kurzovného 350 Kč/600 Kč/1000 Kč (vyberte si částku) a celkovou výši sponzorského kursovného zašlete obvyklým způsobem na náš účet. Více o tom, proč a jak podpořit Hlasohled a jak s Vašim darem naložíme, si můžete přečíst v odkazu Podpořte nás.

 

CZ / EN