13.–20. srpna – Letní dílna afrických polyfonií – Anita DAULNE (Belgie/Kongo) a Jiří BOUDA

LETNÍ TÝDENNÍ DÍLNA AFRICKÝCH POLYFONIÍ

ANITA MAHDIA DAULNE, Kongo/Belgie, (zpěv)

Jiří BOUDA (body percussion - rytmická hra na vlastní tělo)

13. - 20. srpna 2016, Slavonice 

  

Anita Daulne se do Čech vrací již posedmé - její předchozí dílny byly pro účastníky velikým zážitkem.

ZPÍVÁNÍ AFRICKÝCH POLYFONIÍ

V jazyce Lingala znamená slovo Mayaka perlový náhrdelník. Hlas každého účastníka dílny se stane jednou z perel, která náhrdelník spoluvytvoří a svým jedinečným významem a smyslem doplní celek, v němž se hlasy vzájemně propletou a propojí. Hra hlasů, zvuků, šepotů, pískání a houpavých rytmů vytvoří most spojující africké hudební cítění vzešlé z každodenního života uprostřed přírody s městskou zkušeností evropského člověka. Lektorka, která si pro tento druh hledání vytvořila vlastní termín "afropean music" nabídne členům setkání možnost objevovat si vlastní a možná překvapující výrazové a hlasové prostředky a prožít si radostnou, energickou a emocemi nabitou hudbu, kde je každý jak sólistou, tak i součástí mnohohlasého sboru.Dílna je určená všem, kteří mají chuť a potřebu zpívat, bez ohledu na míru zkušeností.

Anita Mahdia Daulne, původem z Konga, je zakladatelkou a bývalou členkou celosvětově proslulé vokální skupiny Zap Mama. Má za sebou pohnutý osud dítěte ze smíšené rodiny v neklidných politických dobách občanské války v Kongu a shodou okolností strávila část svého raného dětství přímo u Pygmejů. Již řadu let se zabývá studiem afrických hudebních tradic, především polyfonním zpěvem Pygmejů, Buduů, Masajů, Zuluů a dalších národů, za nimiž cestuje a pobývá s nimi. Neúnavně přibližuje africké dědictví lidem ze západního světa.

Více o Anitě naleznete ZDE.

 

RYTMICKÁ CVIČENÍ

 Doplňujícím předmětem budou rytmická cvičení vedená perkusistou Jiřím Boudou.

O své práci říká:

Body percussion je hudební styl hry na tělo čerpající z mnoha kultur. Je jedním z nejstarších hudebních umění na světě, při kterém se k vytváření zvuků používá vlastní tělo. Dříve než pralidé vzali do rukou klacky či kameny, určitě zkoušeli vytvářet zvuky na své vlastní tělo. Pomocí tleskání, dupání a dalších úderů začali vytvářet hudbu. V současnosti mísí prvky stepu, hambone a dalších prvků čerpající z tradice různých světových kultur.
 
V rámci workshopu se seznámíme se základními zvuky na tělo. Dostaneme se do rytmu a necháme rytmus, aby se dostal do nás. Naučíme se jednoduché i složitější polyrytmie, budeme improvizovat, bavit se a smát.
Důraz bude kladen na jednoduché groovy použitelné při zpěvu a jako doplnění k vokálním improvizacím. 

Více informací o Jiřím naleznete ZDE. 

 

DÍLNA

 

Slavonice jsou malé starobylé městečko uprostřed krásné krajiny, které jako jedno z mála v Čechách zůstalo zachováno v renesanční podobě.

Příjezd do Slavonic bude v průběhu soboty 13. srpna, večer zahájíme dílnu projekcí dokumentárního filmu o skupine Zap mama, kterou Anita spoluzakládala a v neděli 14. srpna ráno začne výuka, celkem bude 6 výukových dnů. Workshop bude probíhat ve velice příjemném sále v prvním patře tzv. Staré školy, situované přímo na renesančním náměstí. Účastníci budou absolvovat tři hodiny zpěvu dopoledne, po obědě pak kratší blok body percussion a na konci dne blok střídavě jeden den čistě pěvecký a jeden den s propojením hlasu a rytmu. Přesný rozvrh bude včas upřesněn. Dílna vyvrcholí veřejným vystoupením v jednom ze slavonických malebných zákoutí v pátek 19. večer a bude zakončena v sobotu 20. společnou snídaní. Výuka bude vedena v angličtině a francouzštině (Anita plynuje přeskakuje z jednoho jazyka do druhého) a překládána do češtiny naši milou dvojjazyčnou tlumočnicí Šárkou Sklenářovou.

Přihláška bude ke stažení během pár dní.

Cena dílny je 6 550,- Kč a zahrnuje kurzovné a snídani. Snídaně bude společná a bude mít podobu pestrého bufetu vhodného i pro vegeteriány a vegany.

Nabízíme možnost zamluvit si v přihlášce také ubytování v takzvaném Secesním domě. Ubytovní je možné ve třech apartmánech (cena 300,-/noc) a dále ve 2, 3 a 4 lůžkových pokojíchse společným příslušenstvím (250,-/noc). Viz www.ubytovani-slavonice.cz

Je na místě upozornit, že i přes příjemné prostředí ubytovny se jedná o zrekonstruovaný bývalý internát, takže sdílené pokoje mají na každém patře jen jedny sprchy, které slouží mužům i ženám a kde se dotyčný vždy při sprchování zamyká. Nicméně účastníci to vždy zvládli bez újmy :-) Cenově je to v rámci Slavonic nejvstřícnější varianta ubytování. Celkem máme předběžně v Secesním domě zamluveno 19 míst. Upřesněte prosím v přihlášce, o jaký pokoj máte zájem, rezervace budeme vytvářet podle pořadí přihlášených.

Kdo by chtěl bydlet jinde, může si ubytování zajistit samostatně dle vlastního výběru - ve Slavonicích je pestrá škála hotelů a penzionů, několik kilometrů od Slavonic také kemp. Informace jsou k dispozici např. na stránkách www.i.slavonice-mesto.cz .

Také bude možné zamluvit si společný oběd - pokud se sejde min. 15 zájemců, vařila by nám skvělá specialistka na vegetariánskou kuchyni, Monika Šatavová. Jídlo skládající se z polívky, hlavního jídla a salátu nebo moučníku by stálo 120 Kč. Ze zkušenosti víme, že její jídlo uspokojí i náruživé masožravce. :-) Tato varianta je výhodná mj i proto, že umožní více si v polední pauze odpočinout.

Důležitá informace: ubytování v Secesním domě můžeme s jistotou zajistit jen zájemcům přihlášeným do 30. května! K tomuto datu musíme závazně nahlásit počet rezervovaných lůžek a později přihlášeným již nemůžeme stoprocentne zaručit, že ještě bude místo (byť je možné, že třeba bude) - ubytování bude zamluveno na dotaz.

 

PŘIHLÁŠKA NA DÍLNU ZDE.

 

Dílnu podporuje portál afro.cz   

 

Jestli se Vám naše dílny líbí a chcete nás podpořit, můžete zaplatit vyšší cenu za kurzovné na dílnu. Přičtěte k ceně kurzovného 350/600/1000 Kč (vyberte si částku) a celkovou výši sponzorského kursovného zašlete obvyklým způsobem na náš účet. Více o tom, proč a jak podpořit Hlasohled a jak s Vašim darem naložíme, si můžete přečíst v odkazu Podpořte nás.

 

CZ / EN