1. května – Stezky, pěšiny a řeky hlasu – Mieczysław LITWIŃSKI a Saba KRASOCZKO (Polsko)

STEZKY, PĚŠINY A ŘEKY HLASU 
přes tělo, pohyb, dech a zpěv
 
vedou Mieczysław LITWIŃSKI a Saba KRASOCZKO (Polsko)
 
čtvrtek 1. května (státní svátek), 10 - 17:30h
 
 
Slovy lektorů:
 
"Dílna se z velké části odehraje v krajině a nabídne tak možnost nekaždodenního prožitku hlasu. Budeme vnímat hlas jako součást světa - jak se mísí se zvuky krajiny, souzní s nimi, jak se nese, když ho nezastavují stěny domu; budeme hlasem následovat přirozenou hudbu krajiny, malovat hlasem obzory, které nás obklopují.
 
Cílem dílny je uvolnit hlas, otevřít jej a rozšířit jeho možnosti. Stejným dílem se zaměříme na otevřenost i na koncentraci. 
 
Hlas považujeme za integrální část lidské bytosti a během dílny jej budeme formovat pomocí dechu a pohybu. Postupně vneseme do procesu více řádu a hudby. Budeme objevovat muzikalitu v tom co nás obklopuje, budeme se i doprovázet za pomoci indického harmonia, bubínku darbuka a vlastních kroků. Budeme vytvářet více a více hudby.
Se zvuky, které se naučíme od přírodního světa, pak budeme hlasem a pohybem vytvářet obrazy.
 
Jedním z cílů dílny je plné uvědomění si vlastního těla, dechu a společně s tím také hlasu. Budeme zkoumat jak se tvoří v těle, vychází z něj a proniká prostorem, rozeznívá všechno, co se nachází v jeho dosahu. Tato cvičení přináší uvolnění, intenzivní prožitky, hlas se posílí a rozezvučí. 
 
Projdeme etapou vytváření samohlásek a souhlásek v těle, a vstoupíme do světa hudebních stupnic, indických a evropských; budeme improvizovat v stupnicích.
 
Nakonec, s otevřeným rozehřátým hlasem, přejdeme ke zpěvu písní – kompozic Mieczyslawa Litwinského z cyklu Missa Pagana, zhudebněných básní Edwarda Stachury. Básně-písně jsou oslavou pouti a všeho přirozeného i nadpřirozeného, co poutník potká na cestě. Jsou určeny ke zpěvu pod širým nebem za doprovodu přirozených zvuků a dějů krajiny.
 
Vítaní jsou všichni zájemci, nejsou požadovány žádné předchozí zkušenosti s hudbou nebo zpěvem.
 
Mieczysław Litwiński je skladatel, zpěvák a multiinstrumentalista, Saba Krasoczko se zabývá zpěvem a prací s hlasem. Více o lektorech je ZDE.
 
Přihláška je ke stažení ZDE.
 
Dílna potrvá od 10 do 17:30h s pauzou na oběd. V případě hezkého počasí budeme z větší části venku, zázemí máme v ateliéru sdružení Roztoč v Úněticích, který se nachází v tamní mateřské škole, autem nebo busem 355 cca 20 min z Dejvické. (Odjezd v 9:19, příjezd do Únětic 9:42). Cena 780,-/680,- pro studenty, důchodce a osoby na rodičovské dovolené. Dílna bude tlumočena do češtiny.
 
Jestli se Vám naše dílny líbí a chcete nás podpořit, můžete zaplatit vyšší cenu za kursovné na dílnu. Přičtěte k ceně kurzovného 350 Kč/600Kč/1000Kč (vyberte si částku) a celkovou výši sponzorského kursovného zašlete obvyklým způsobem na náš účet. Více o tom proč a jak podpořit Hlasohled a jak s Vašim darem naložíme si můžete přečíst v odkazu Podpořte nás.
 
 
CZ / EN