16.–23. srpna – Letní dílna afrických polyfonií – Anita DAULNE (Belgie/Kongo) a Fränki B. FRANK (Německo)

LETNÍ TÝDENNÍ DÍLNA AFRICKÝCH POLYFONIÍ

ANITA MAHDIA DAULNE, Kongo/Belgie, (zpěv)

Fränki B. FRANK, Německo (hra na perkuse a rytmická cvičení)

16. - 23. srpna 2014, Slavonice v jižních Čechách

  

Anita Daulne se do Čech vrací již pošesté - její předchozí dílny byly pro účastníky velikým zážitkem.

ZPÍVÁNÍ AFRICKÝCH POLYFONIÍ

V jazyce Lingala znamená slovo Mayaka perlový náhrdelník. Hlas každého účastníka dílny se stane jednou z perel, která náhrdelník spoluvytvoří a svým jedinečným významem a smyslem doplní celek, v němž se hlasy vzájemně propletou a propojí. Hra hlasů, zvuků, šepotů, pískání a houpavých rytmů vytvoří most spojující africké hudební cítění vzešlé z každodenního života uprostřed přírody s městskou zkušeností evropského člověka. Lektorka, která si pro tento druh hledání vytvořila vlastní termín "afropean music" nabídne členům setkání možnost objevovat si vlastní a možná překvapující výrazové a hlasové prostředky a prožít si radostnou, energickou a emocemi nabitou hudbu, kde je každý jak sólistou, tak i součástí mnohohlasého sboru.Dílna je určená všem, kteří mají chuť a potřebu zpívat, bez ohledu na míru zkušeností.

Anita Mahdia Daulne, původem z Konga, je zakladatelkou a bývalou členkou celosvětově proslulé vokální skupiny Zap Mama. Má za sebou pohnutý osud dítěte ze smíšené rodiny v neklidných politických dobách občanské války v Kongu a shodou okolností strávila část svého raného dětství přímo u Pygmejů. Již řadu let se zabývá studiem afrických hudebních tradic, především polyfonním zpěvem Pygmejů, Buduů, Masajů, Zuluů a dalších národů, za nimiž cestuje a pobývá s nimi. Neúnavně přibližuje africké dědictví lidem ze západního světa.

Další informace o Anitě naleznete v sekci LEKTOŘI nebo můžete kliknout ZDE.

 

RYTMICKÁ CVIČENÍ

Doplňujícím předmětem budou rytmická cvičení vedená berlínským perkusistou Fränki B. Frankem. O své práci říká:

Budeme hrát na djembe a basové bubny. Rytmy, které budeme hrát, pocházejí ze západní Afriky a jsou propojeny se zpěvem a pohybem/tancem . Velice důležitou otázkou je náš přístup k rytmům, ke způsobu učení, chápání naší role i role ostatních při vytváření hudby. Bodypercussion (tedy hru na vlastní tělo) použijeme, abychom se dostali „dovnitř“ rytmu a také objevili hlubší rytmické struktury. Pokud nám zbude více času, rád dělám exkurze do „Konceptů“ a „ImPulsů“, které nám pomáhají objevit, jak děláme věci, proč je tak děláme a jak s s těmito znalostmi nakládáme. 

Více informací o lektorovi naleznete v sekci LEKTOŘI nebo můžete kliknout ZDE.

 

DÍLNA

 

Slavonice jsou malé starobylé městečko, které jako jedno z mála v Čechách zůstalo zachováno v renesanční podobě.

Příjezd do Slavonic bude v průběhu soboty 16. srpna, večer zahájíme dílnu projekcí dokumentárního filmu o skupine Zap mama, kterou Anita spoluzakládala a v neděli 17.srpna ráno začne výuka, celkem bude 6 výukových dnů. Výuka bude probíhat ve velice příjemném sále v prvním patře tzv. Staré školy, situované přímo na renesančním náměstí. Účastníci budou absolvovat tři hodiny zpěvu dopoledne, po obědě pak kratší blok perkusí a na konci dne blok střídavě jeden den čistě pěvecký a jeden den s propojením hlasu a rytmu. Přesný rozvrh bude včas upřesněn. Dílna vyvrcholí veřejným vystoupením v jednom ze slavonických malebných zákoutí v pátek 22. večer a bude zakončena v sobotu 23. společnou snídaní. Výuka bude vedena v angličtině a francouzštině (Anita plynuje přeskakuje z jednoho jazyka do druhého) a překládána do češtiny naši milou dvojjazyčnou tlumočnicí Šárkou.

Přihláška je ke stažení ZDE.

Cena dílny je 6 550,- Kč a zahrnuje kurzovné a snídani. Snídaně bude společná a bude mít podobu pestrého bufetu. 

Nabízíme možnost zamluvit si v přihlášce také ubytování v takzvaném Secesním domě, viz fotografie, kde je k dispozici také kuchyňka a ubytovaní budou bydlet ve 2, 3 a 4 lůžkových pokojích. Je na místě upozornit, že i přes příjemné prostředí ubytovny se jedná o zrekonstruovaný bývalý internát, takže jsou na každém patře jen jedny sprchy, které slouží mužům i ženám a kde se dotyčný vždy při sprchování zamyká. Nicméně účastníci to vždy zvládli bez újmy :-) a cenově je to v rámci Slavonic bezkonkurenčně nejvstřícnější varianta ubytování. Cena za ubytování je 200,-/noc, celkem tedy 1400,-.Kdo by chtěl bydlet jinde, může si ubytování zajistit samostatně dle vlastního výběru - ve Slavonicích je pestrá škála hotelů a penzionů, několik kilometrů od Slavonic také kemp. Informace jsou k dispozici např. na stránkách www.i.slavonice-mesto.cz .

Také bude možné zamluvit si společný oběd - pokud se sejde min.15 zájemců, vařila by nám skvělá specialistka na vegetariánskou kuchyni, Monika Šatavová. Jídlo skládající se z polívky, hlavního jídla a salátu nebo moučníku by stálo 120 Kč. Ze zkušenosti víme, že její jídlo uspokojí i náruživé masožravce :-) Tato varianta je výhodná mj i proto, že umožní více si v polední pauze odpočinout.

Důležitá informace: ubytování v Secesním domě můžeme s jistotou zajistit jen zájemcům přihlášeným do 30. května! K tomuto datu musíme závazně nahlásit počet rezervovaných lůžek a později přihlášeným již nemůžeme stoprocentne zaručit, že ještě bude místo (byť je možné že třeba bude) - ubytování bude zamluveno na dotaz.

Letos bude také pro ty,  kdo by chtěli jet s dětmi, možnost hlídání pro děti od pěti let. Hlídání organizuje a zajišťuje Slavonická renesanční o.p.s., www.zdrojslavonice.cz,  více informací podá Olga Žampová, tel 602 57 10 87.

Dílnu podporuje portál afro.cz   

Jestli se Vám naše dílny líbí a chcete nás podpořit, můžete zaplatit vyšší cenu za kursovné na dílnu. Přičtěte k ceně kurzovného 350 Kč/600Kč/1000Kč (vyberte si částku) a celkovou výši sponzorského kursovného zašlete obvyklým způsobem na náš účet. Více o tom proč a jak podpořit Hlasohled a jak s Vašim darem naložíme si můžete přečíst v odkazu Podpořte nás.

 

CZ / EN