10.–17. srpna – Osvobodit hlas: Prozpívat se k životu – Sanne STORM (Faerské ostrovy)

Letní dílna OSVOBODIT HLAS - PROZPÍVAT SE K ŽIVOTU 

vedou 

Sanne STORM (Faerské ostrovy) a Bára LÁTALOVÁ (ČR)

 

 10. - 17. srpna, Slavonice

 

 

Lektorka Sanne Storm byla v Praze na pozvání Hlasohledu už v říjnu 2012. Její dílna byla tak svělá, že jsme se rozhodli nabídnout jí více prostoru v podobě této šestidenní dílny.Věříme, že bude podobně inspirativní a přínosná.

Dílna proběhne v malebném prostředí Slavonic, kde je vše v dosahu do max 7 min chůze. 
Slavonice jsou malé starobylé městečko, které jako jedno z mála v Čechách zůstalo zachováno v renesanční podobě. Najdete zde příjemné hospůdky i kavárničky a jsou obklopeny krásnou a čistou přírodou. Virtuálně se Slavonicemi můžete projít ZDE.

PRÁCE S HLASEM 

Slovy lektorky: "Šestidenní kurz práce s hlasem pod názvem „Osvobodit hlas - prozpívat se k životu“  je příležitostí ponořit se do práce s tělem a hlasem. Cílem dílny je vytvořit prostor, v němž budeme moci zkoumat a probouzet primární, přirozenou radost ze hry se zvukem svého hlasu a s pohybem. 

Budeme se věnovat základním tělesným a hlasovým cvičením i hravějším technikám, které více zapojují improvizaci a které nám umožní hlouběji prozkoumávat tělo, hlas i práci se slovem. Během tišších a introspektivních cvičení se zaměříme na své vnitřní obrazy a prožitky, abychom se napojili na zdroj naší tvořivosti. Sny budou přirozenou součástí celého procesu. V průběhu týdenní práce si vytvoříme každý svou vlastní koláž z textů, zvuků a pohybu – jakýsi osobní deník na téma „Tančící hlas a znějící nitro“.

Já osobně chápu tvůrčí proces jako formu života, zdroj síly a léčivých procesů, a jsem přesvědčená, že tvořivost v sobě má každý nás. Tím, že si budeme hrát, zkoumat tělo i pohyb a pracovat s rozmanitou škálou hlasových projevů, od krásných, přes legrační a směšné až po ošklivé, vznikne prostor, kde budeme moci rozšířit umělecké i lidské hranice svého vyjádření a být sami sebou ve spojení s našimi nejhlubšími kvalitami. Tím se nám také více otevře cesta k životní síle, radosti a naplněnosti… v životě, ve vztazích s druhými i v práci.

Osobní koláž bude vznikat z rytmické, pohybové a vokální improvizace. Budeme osvobozovat svůj hlas i pohyb a hledat inspiraci ve snech, vnitřních obrazech a tělesných vjemech. Budeme rozvíjet svobodné, živoucí a autentické vyjádření těla, pohybu a hlasu a z toho necháme spontánně vznikat písním a pohybu..

Kurz se hodí pro zpěváky, herce, učitele, vypravěče příběhů, terapeuty, mediátory a všechny ženy a muže, kteří chtějí prozkoumávat svůj hlas jako nástroj k získání životní síly a plného a opravdového hlasového projevu. Nejdůležitějším předpokladem pro tuto práci je naslouchat volání vnitřního hlasu.  A dále ochota pracovat samostatně, ve dvojicích a ve skupině. Přivezte si pohodlné oblečení, sešit a potřeby na psaní a kreslení

Workshop se Sanne Storm bude veden v angličtině a překládán do češtiny. .

Sanne Storm je zpěvačkou a lektorkou Voice therapy - práce s hlasem jako terapeutickým nástrojem. V současné době vyučuje terapii pohybem a hlasem na Univerzitě Aalborg v Dánsku. Má také bohaté klinické zkušenosti. Více o lektorce si můžete přečíst ZDE.

PRÁCE S POHYBEM

 

Druhou, doplňující lektorkou bude tanečnice, performerka a choreografka Bára Látalová, která každý den provede účastníky pohybovou improvizací. 

Téma dílny:

Stimulovat a rozvíjet  kreativitu těla i ducha

Naslouchat tělu, dovolit tělu, dovolit sobě

Naslouchat  ostatním kolem sebe, být schopný sdílet prostor a čas s ostatními

Co mi pohyb dokáže sdělit o sobě i ostatních

Komunikovat

Bára Látalová absolvovala Duncan centre a studovala na Hunter college v New Yorku a na CND v Paříži. Je aktivní tanečnicí, vytvořila sólová představení a má za sebou i řadu spoluprací. Vedle toho se také věnuje pedagogické činnosti, mimo jiné  několik let vyučovala tanec v herecké škole HINT v Norsku Více o ní se dozvíte ZDE.

 

DÍLNA

 

 

Cena dílny je 6 550- Kč a zahrnuje kurzovné a snídani. Snídaně bude společná a bude mít podobu pestrého a lahodného švédského stolu, jehož obsah vyjde, v mezích možností, vstříc přáním účastníků, tak jak je uvedou v přihlášce.  

Příjezd do Slavonic bude v průběhu soboty 10. srpna, večer proběhne zahájení a 11. ráno začne výuka, celkem bude 6 výukových dnů. Dílna bude zakončena 17. ráno společnou snídaní. 

Účastníci budou absolvovat tři hodiny práce s hlasem dopoledne, po polední pauze pak další, o něco kratší blok práce s hlasem a blok práce s tělem. Přesný rozvrh bude včas upřesněn.Celkově se bude pracovat 6,5 h denně, z toho 5h s hlasem a 1,5 h s pohybem. Jedno odpoledne může být po domluvě volné na odpočinek či výlet (borůvek a rybníků je okolo bezpočet). Po většinu večerů budou zdarma pro účastníky pořádány projekce zajímavých dokumentárních filmů s hudební tématikou.

Výuka bude probíhat přímo na renesančním náměstí v centru Slavonic v příjemném světlém sále s dřevěnou podlahou v tzv. Staré škole. 

Nabízíme možnost dotázat se v v přihlášce na možnost ubytování v takzvaném Secesním domě, viz fotografie, kde je k dispozici také kuchyňka a ubytovaní budou bydlet ve 2, 3 a 4 lůžkových pokojích. Je na místě upozornit, že i přes příjemné prostředí ubytovny se jedná o zrekonstruovaný bývalý internát, takže jsou na každém patře jen jedny sprchy, které slouží mužům i ženám a kde se dotyčný vždy při sprchování zamyká. Nicméně účastníci to vždy zvládli bez újmy :-) a cenově je to v rámci Slavonic bezkonkurenčně nejvstřícnější varianta ubytování. Cena za ubytování je 200,-/noc, celkem tedy 1400,-.Kdo by chtěl bydlet jinde, může si ubytování zajistit samostatně dle vlastního výběru - ve Slavonicích je řada hotelů a penzionů, několik kilometrů od Slavonic také kemp. Informace jsou k dispozici na stránkách www.slavonice-mesto.cz, rádi také poradíme. V Secesním domě máme v tuto chvíli rezervován určitý počet lůžek, zeptejte se nás, zda jsou ještě nějaká k dispozici.


Také bude možné zamluvit si společný oběd - vařit nám bude skvělá specialistka na vegetariánskou kuchyni, Monika Šatavová. Jídlo skládající se z polévky, hlavního jídla a salátu nebo moučníku stojí 120 Kč. Společné obědy se na minulé letní dílně osvědčily, je to oproti hospodám levnější a zdravější a oproti vlastnímu vaření časově i energeticky úspornější varianta.

Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

Tato dílna probíhá ve spolupráci se Slavonickou renesanční společností, o.p.s., viz www.zdrojslavonice.cz.

 

 

 

 

 

 

 

CZ / EN