21. dubna – Tradiční bretonská hudba – Yann-Fanch KEMENER (Francie)

Sobota 21. dubna: Tradiční bretaňská hudba

vede Yann-Fanch KEMENER (Francie)

Bretonský vokální svět stojí na třech prastarých pilířích. Jsou tu táhlé lamenty a epické balady "gwerzioù" a "soniù", náboženské hymny "kantikoù" a samozřejmě zpěv k tanci, "kan ha diskan", ve kterém si rytmickou melodii předávají dva zpěváci. Zatímco v náboženských písních se setkáme s ozvuky postupů církevní hudby rozšířených po celé
západní Evropě, staré balady si uchovávají osobitou keltskou melodiku blízkou třeba irským a skotským zpěvům v gaelštině. A nenapodobitelnou strhující rytmickou pulzaci bretonských gavot a dalších kruhových a řetězových tanců nenajdeme nikde jinde na světě.

Ačkoliv dnes Bretonští zpěváci často vystupují s kapelami nejrůznějších podob, hluboce zakořeněná tradice zpěvu bez doprovodu je tu stále živá a neuvěřitelně košatá. A právě takovému zpěvu se budeme věnovat, ve všech zmíněných podobách.

Průvodcem po melancholické i drsné hudební krajině dolní Bretaně nám bude Yann-Fañch Kemener, zpěvák, vypravěč, sběratel a folklorista, který narozdíl od mnoha svých krajanů nikdy nevyrazil po dálnici líbivého folk-popu a vždy poctivě prošlapával cestu dalším následovníkům po křivolakých pěšinkách teréního výzkumu. Zároveň se ale celýž život snažil s vybádaným materiálem nakládat odvážně a experimentálně, kromě zcela tradičních postupů tak najdeme v jeho hudebním portfoliu i výlety do jazzu, vážné hudby a elektroniky.

Více informací o lektorovi naleznete ZDE. Přihláška je ke stažení ZDE.

Dílna probíhá ve spolupráci s o.s Rond.

Mediální partner:

Partneři dílny:


 

Seminář proběhne od 10 do 17.30 s pauzou na oběd v aule Domu dětí a mládeže, Slezská 21, Praha 2. Cena je 890,- / 790,- pro studenty, důchodce a osoby na rodičovské dovolené.

VIDEA:

KRÁTKÝ PORTRÉT (FRANCOUZSKY)

Yann-Fañch Kemener from Institut culturel de Bretagne / on Vimeo.

 

UKÁZKY HUDBY:


 

CZ / EN