22.–23. září – Prozpívat se k životu: Píseň mého já. Práce s hlasem jako terapeutická metoda – Sanne STORM (Faerské ostrovy, Dánsko)

PROZPÍVAT SE K ŽIVOTU - PÍSEŇ MÉHO JÁ

Práce s hlasem jako terapeutická metoda

vede Sanne STORM (Dánsko)

sobota 22. a neděle 23. září, Praha

 

„Písně jsou myšlenky, které rozezní dech, když se lidé nechají vést vyšší silou a už jim nestačí jenom mluvit." (inuitský šaman a básník Orpingalik Netsilik, Grónsko)

Workshop vede Sanne Storm z Faerských ostrovů, držitelka magisterského titulu v oboru muzikoterapie, doktorandka a učitelka práce s hlasem a tělem.

Workshop je založen na interakci mezi prací s tělem na zemi a hlasovými cvičeními. Používá improvizační cvičení jako prostředek k hravému objevování možností těla a hlasu. Zařazena budou i tišší, introspektivní cvičení zaměřená na zprostředkování meditativního prožitku přítomnosti a spojení s vnitřní představivostí a zkušenostmi za účelem nalezení zdroje vlastní tvořivosti.

Lektorka říká: „Tvůrčí procesy považuji za životní síly, naše vnitřní zdroje ozdravování a života. Tvořivost nelze oddělit od života a rozhodně není jedinou cestou k osobnímu růstu. Hraním si a zkoumáním těla a pohybu, výrazu a zvukových možností hlasu a to jak krásných, tak i ošklivých, komických, upřímných a smyslných zvuků, vytvoříme prostor, ve kterém můžeme rozšířit vlastní umělecké i lidské výrazové prostředky, ve kterém můžeme být sami sebou ve spojení se svými nejhlubšími kvalitami, což je stav, který otevírá cestu k vitalitě, radosti a plnosti v životě, ve vztazích k druhým i v tvůrčí práci."

Nejdůležitější předpoklad pro účast v tomto workshopu je cítit volání svého vnitřního hlasu. Účastníci musí být ochotní pracovat samostatně, ve dvojicích a ve skupinách.

Workshop je praktický i teoretický. Během cvičení bude Sanne Storm vysvětlovat i teorii, ze které vycházejí, jak k nim přistupovat a jak je chápat. Práce bude zaměřena na „Psychodynamickou hlasovou terapii", tedy metodu, kterou lektorka rozvíjí.

V minulých letech pracovala Sanne Storm spolu s Inge Nygaard Pedersen na disciplíně nazvané „Práce s tělem a hlasem pro terapii" a již několik let ji vyučuje.

Principy práce s tělem a hlasem pro terapii jsou rozvíjet vlastní identitu a porozumění sama sobě prostřednictvím zkoumání vlastního hlasu a hlasových improvizací v rámci cvičení k tomu navržených a naslouchání přístupům a pohledům druhých. Každé cvičení je třeba chápat jako nonverbální orientační pomůcku, která klienta nebo studenta vede k získávání nových znalosti o sobě samém. Obecně pro tato cvičení platí princip volnosti a princip představivosti aplikované na hlasový projev.

Kromě dílny proběhne v pátek 21. září v 17:30 - 19:00 přednáška nazvaná Úvod do psychodynamické práce s hlasem; pro účastníky dílny je vstup zdarma, pro ostatní 90,- Kč. Místo konání přednášky: České muzeum hudby, Karmelitská 2, Praha 1. Více o přednášce naleznete ZDE.

Více informací o lektorce naleznete ZDE.

Přihlášku na dílnu si můžete stáhnout ZDE.

Dílna proběhne po oba dva dny od 10 do 17h s pauzou na oběd v aule Domu dětí a mládeže, Slezská 21, Praha 2. Cena je 1850,- / 1750,- pro studenty, důchodce a osoby na rodičovské dovolené. Dílna bude vedena v angličtině a tlumočena do češtiny.

Související literatura:

Publikace jsou dostupné jen v dánštině. V současné době píše Sanne Storm doktorandskou práci zaměřenou na lidský hlas a přístupy a perspektivy poslechu.

Pokud je potřeba literatura v angličtině, může lektorka poskytnout odkazy na některá základní muzikoterapeutická díla, která jsou blízká jejímu přístupu a chápání práce s tělem a hlasem.

 

 

 

 

 

 

CZ / EN