3.–4. září – Instantní improvizace: Dobrodružství vokální tvořivosti – Thomas JOHANNSEN (Holandsko)

Instantní improvizace - dobrodružství vokální tvořivosti

vede Thomas JOHANNSEN (Holandsko)

sobota 3. a neděle 4. září


 

Slovy lektora:"Pracuji s improvizací, protože mě fascinuje proces "sebe uspořádávání", který při tom probíhá, a také úžasné možnosti, které se otevírají při práci v přítomném okamžiku. Ten moment, kdy nejen performeři, ale také posluchači zažívají, že jsou tady, teď a spolu - a že se v podstatě může stát cokoli. V tu chvíli sdílíte dobrodružství, pochybnosti i křehkost toho okamžiku. Sdílíte pomíjivost i svoje lidské bytí. Uchvacuje mě, když vidím performery, jak komponují svuj pohyb, hudbu nebo text pohybujíc se na tenkém ledě mezi genialitou a naivitou, vytvářejíc mnohovrstevnaté tkaniny příběhů a významů, které skládají hold naší fantazii a imaginaci."

Na této dílně se seznámíte s dovednostmi pro okamžitou vokální kompozici, které vyvinul Thomas Johannsen a Genetic Choir.

Vítáme jakoukoli míru zkušeností, všechny hudební styly i každé kulturní zázemí. Vycházíme z koncepce, že kvalita výsledné hudby nezávisí na virtuózních schopnostech jednotlivce, ačkoli takové velice vítáme, ale na vaší schopnosti poslouchat a odevzdat se procesu opakování a transformace vzniklého zvukového materiálu (který nemáte pevně v rukou, ale který vyžaduje vaše neustálé zapojení!). Tímto způsobem mohou vzniknout jakékoli hudební struktury a barevnosti, neexistují žádná stylová omezení, předem daný poměr skupinového a sólového zpěvu ani povaha skladeb od zadumaných a jemných až po divoké, melodické, polyrytmické, kakofonické nebo lyrické. Možné je cokoli. Genetic Choir je ekosystém, ve kterém může žít mnoho tvorů. Potřebuje zpěváky, kteří se dokáží vzdát svého ega a přesto dělat odvážná rozhodnutí. Otevíráme vaši schopnost určovat si vlastní hranice a surfovat po hřebeni přítomného okamžiku a tím vznikají překvapivě vitální, soustředěné a zároveň nepředvídatelné kompozice.

Budeme cvičit základní dovednosti, které toto umožňují:

  • Poddání se (nedovol své vůli vládnout tvým rozhodnutím)
  • Jedna věc (prohlubuj svůj materiál, „pracuj s ním")
  • Hudební vrstvy / džungle zvuku (najdi své místo)
  • Kvalita poslouchání (otevřená pozornost)
  • Kvalita zapojení (naskoč a jeď!)
  • Klid a načasování (rozuměj tichu)

Součástí dílny bude jak individuální zkoumání, tak zpěv v menších skupinách a velkém sboru. Vycházíme z představy improvizace, která věří v neustálé nacházení správné rovnováhy mezi posloucháním (bytím), vědomím jednáním (kompoziční myslí) a poddáním se tomu, „co je" (okamžité vzdání se). Krásný zpěv nikdy není jen vaším dílem. Vzniká z míry, do které se publikum odváží plně se oddat poslechu a odvahy zpěváků umožnit přítomný okamžik a vykročit kupředu.

Lektor dodává: „Zpěv pro mě zahrnuje všechny možné zvuky lidského hlasu. Spojení se svým autentickým hlasem a vrozenou muzikálností je základ a budete mít možnost ho nalézt. Nemůžete udělat žádnou chybu, kromě té, že se budete brát příliš vážně. K tomu je třeba dodat, že od všech účastníků očekáváme zodpovědný přístup k práci: buďte připraveni a vysoce soustředění na zpěv, pády, a ponory hluboko do džungle zvuku a radosti!"

Thomas Johannsen je divadelní režisér, zpěvák a sbormistr. Více informací o něm naleznete ZDE.

Dílna proběhne v v sobotu 3. a neděli 4. září od 10 do 17.30 v KD Spektrum, Karlínské náměstí 316/7, Praha 8 - Karlín (viz www.ddmpraha.cz )

Cena za dílnu je 1850,-, / 1690,- prostudenty, důchodce a osoby na rodičovské dovolené. Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

CZ / EN