15.–-16. října – Ukrajinská lidová vícehlasá hudba – Jurij PASTUŠENKO (Ukrajina)

UKRAJINSKÁ LIDOVÁ VÍCEHLASÁ HUDBA

vedou Jurij a Zuzanna PASTUŠENKO (Ukrajina)

sobota 15. a neděle 16. října

 

 

 

Ukrajinský hudební folklor je pozoruhodný svojí pestrostí a rozličností. Nalezneme zde řadu stylů a žánrů, každá oblast si zachovala vlastní specifické variace lyrické i rituální tradice - jsou zde jednohlasé a recitativní rituální projevy i složité polyfonní lyrické a duchovní skladby. Intenzita, jakou na posluchače tato hudba působí jistě souvisí s tím, že se zde nepřerušená tradice snoubí s osobní tvořivostí a virtuozitou autentických místních zpěváků.

A to je patrně nejdůležitější - je to folklor stále živý a tradici nesou dál mistrovští interpreti, kteří se zpěvy učili od svých otců a dědů. V rámci komunity tak pokračuje hudební vývoj a dochází k dialogu mezi tradicí a současností; vlivy takto vzniklé působí oboustranně a přinášejí inspiraci.

Průběh dílny:

Účastníci se nejdříve naučí jak používat hlas, mnozí z nich patrně objeví dovednosti, o nichž do té doby nevěděli. Bude se pracovat na výrazových nuancích a specifických harmonických a rytmických formách. Cvičení budou uzpůsobena potřebám jednotlivých členů skupiny. Budeme také pracovat na tom, jak se propojit do skupiny, protože ukrajinský folklor je spjat se společenstvím, ale současně budeme také prozkoumávat, jak společný zvuk obohatit vlastním individuálním přínosem.

Účastníci se naučí řadu písní a seznámí se se základními styly charakteristickými pro ukrajinskou tradiční lidovou hudbu.

Dílnu povede skvělý hudebník, etnograf a lektor Jurij Pastušenko, více informací o něm a hudební ukázky naleznete ZDE.

POZOR - Dílna je určena pro omezený počet 16 účastníků, doporučujeme včasné přihlášení.

Dílna proběhne v sobotu a neděli 15.a 16. října, po oba dva dny od 10 do 17h s pauzou na oběd, v klubu Klamovka, Podbělohorská 3, Praha 5, viz www.klubklamovka.cz (3 stanice tramvají z Anděla). Cena je 1790,- / 1650,- pro studenty, osoby na rodičovské dovolené a důchodce. Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

 

 

CZ / EN