14.–21. srpna – Letní dílna afrických polyfonií – Anita DAULNE (Belgie/Kongo) a Ephraim GOLDIN (Kanada/ČR)

 

LETNÍ TÝDENNÍ DÍLNA AFRICKÝCH POLYFONIÍ

ANITA MAHDIA DAULNE Kongo/Belgie, (zpěv)

EPHRAIM GOLDIN Kanada/ČR (rytmická cvičení)

14. - 21. srpna 2010, Slavonice

 

 

Anita Mahdia Daulne se do Čech vrací již počtvrté - její předchozí dílny byly pro účastníky velikým zážitkem.

ZPÍVÁNÍ AFRICKÝCH POLYFONIÍ

V jazyce Lingala znamená slovo Mayaka perlový náhrdelník. Hlas každého účastníka dílny se stane jednou z perel, která náhrdelník spoluvytvoří a svým jedinečným významem a smyslem doplní celek, v němž se hlasy vzájemně propletou a propojí. Hra hlasů, zvuků, šepotů, pískání a houpavých rytmů vytvoří most spojující africké hudební cítění vzešlé z každodenního života uprostřed přírody s městskou zkušeností evropského člověka. Lektorka, která si pro tento druh hledání vytvořila vlastní termín "afropean music" nabídne členům setkání možnost objevovat si vlastní a možná překvapující výrazové a hlasové prostředky a prožít si radostnou, energickou a emocemi nabitou hudbu, kde je každý jak sólistou, tak i součástí mnohohlasého sboru.Dílna je určená všem, kteří mají chuť a potřebu zpívat, bez ohledu na míru zkušeností.

Anita Mahdia Daulne, původem z Konga, je zakladatelkou a bývalou členkou celosvětově proslulé vokální skupiny Zap Mama. Již řadu let se zabývá studiem afrických hudebních tradic, především polyfonním zpěvem Pygmejů, Buduů, Masajů, Zuluů a dalších národů, za nimiž cestuje a pobývá s nimi. Snaží se přiblížit africké dědictví zájemcům ze západního světa. Další informace o Anitě naleznete v sekci LEKTOŘI.

RYTMICKÁ CVIČENÍ

Doplňujícím předmětem budou rytmická cvičení vedená Ephraimem Goldinem. O své práci říká:

"Stejně jako můj styl bubnování, ani můj způsob výuky není nijak formálně předepsaný. Nemám žádnou průpravu v pedagogice a ani zvláštní metodu kromě té, kterou jsem zakusil na sobě - a sice že rytmus se zažije opakováním. Africké rytmy jsou polyfonní, rozličné rytmy se hrají současně a překrývají se, aby vytvořily bohatou a mnohovrstevnatou tkaninu melodií a kontrapunktu. Je to jako konverzace, kde si každý povídá s každým. Ale krásné na tom je, že každého je slyšet, každá součást ladí s ostatními a je v rovnováze s melodií. Části do sebe zapadají jako skládačka. K rozeznání každé částečky té skládačky je třeba jen opakovat ji v cyklech, dokud se pevně nespojí s myslí a tělem. Prozpěvovat si rytmus je možná nejlepší způsob, jak ho vstřebat. A pokud ho dokážete zpívat, dokážete ho i zahrát! Postarám se o to, abych dal lidem příležitost využít jejich hlasu k vytváření rytmu nikoli skutečným zpíváním, ale využitím určitých zvuků spojených s bubnem k vytvoření „vokálního bubnování". Potom přeneseme svůj hlas do vlastního těla a zahrajeme na svůj hrudník, břicho či nohy, budeme tleskat i dupat: tělové perkuse. A pak se chopíme skutečných bicích nástrojů a vdechneme do hudby nový život. Není nutné umět hrát na bubny. Jediné, co je třeba, je otevřená mysl, srdce a odvaha pustit se do toho."

Více informací o lektorovi naleznete ZDE.

 

DÍLNA

 

Příjezd do Slavonic bude v průběhu soboty 14. srpna, večer proběhne zahájení s projekcí a 15. ráno začne výuka, celkem bude 6 výukových dnů. Výuka bude probíhat v budově místní "lidušky", situované přímo na renesančním náměstí. Účastníci budou absolvovat tři hodiny zpěvu dopoledne, po obědě pak kratší blok perkusí a na konci dne blok střídavě jeden den čistě pěvecký a jeden den s propojením hlasu a rytmu. V případě hezkého počasí proběhne jeden odpolední blok venku v přírodě. Přesný rozvrh bude včas upřesněn. Dílna vyvrcholí veřejným vystoupením v jednom ze slavonickcých malebných zákoutí v pátek 20. večer a bude zakončena v sobotu 21. společnou snídaní. Výuka bude vedena v angličtině a francouzštině (Anita plynuje přeskakuje z jednoho jazyka do druhého :-) a překládána do češtiny.

Cena dílny je 7 350,- Kč a zahrnuje kurzovné, snídani a ubytování. Snídaně bude společná a bude mít podobu bufetu, jehož obsah vyjde, v mezích možností, vstříc přáním účastníků, tak jak je uvedou v přihlášce.

Ubytování v rámci kurzovného je nabídnuto v takzvaném Secesním domě, viz fotografie, kde je k dispozici také kuchyňka a ubytovaní budou bydlet ve 2, 3 a 4 lůžkových pokojích. Je na místě upozornit, že i přes příjemné prostředí ubytovny se jedná o zrekonstruovaný bývalý internát, takže jsou na každém patře jen jedny sprchy, které slouží mužům i ženám a kde se dotyčný vždy při sprchování zamyká. Nicméně lonští účastníci to zvládli bez újmy :-) a cenově je to v rámci Slavonic bezkonkurenčně nejvstřícnější varianta ubytování. Cena za ubytování je 200,-/noc, celkem tedy 1400,-.Kdo by chtěl bydlet jinde, může uhradit pouze kurzovné se snídaní, tj 5 950,- a ubytování si zajistit samostatně dle vlastního výběru - ve Slavonicích je řada hotelů a penzionů, několik kilometrů od Slavonic také kemp. Informace jsou k dispozici na stránkách www.slavonice-mesto.cz

Důležitá informace: ubytování v Secesním domě můžeme s jistotou zajistit jen zájemcům přihlášeným do 30. května! K tomuto datu musíme závazně nahlásit počet rezervovaných lůžek a později přihlášeným již nemůžeme stoprocentne zaručit, že ještě bude místo (byť je možné že třeba bude) - ubytování bude zamluveno na dotaz.

Slavonice jsou malé starobylé městečko, které jako jedno z mála v Čechách zůstalo zachováno v renesanční podobě.

Dílna bude vedená v angličtině a tlumočena do češtiny. Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

Tato dílna probíhá ve spolupráci se Slavonickou renesanční společností, o.p.s., viz www.zdrojslavonice.cz

 

VIDEO Z DÍLNY 2009:


AFROPEAN POLYPHONY WORKSHOP
 

VIDEO Z DÍLNY 2008:


<font face="Verdana" size="1" color="#999999"><br/><a style="font: Verdana" href="http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=63725539">AFROPEAN POLYPHONY WORKSHOP</a><br/><object width="425px" height="360px" ><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="wmode" value="transparent"/><param name="movie" value="http://mediaservices.myspace.com/services/media/embed.aspx/m=63725539,t=1,mt=video"/><embed src="http://mediaservices.myspace.com/services/media/embed.aspx/m=63725539,t=1,mt=video" width="425" height="360" allowFullScreen="true" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent"></embed></object><br/><a style="font: Verdana" href="http://www.myspace.com/hlasohled">Hlasohled </a> | <a style="font: Verdana" href="http://vids.myspace.com">MySpace Video</a></font>
CZ / EN