16.–17. května – Dílna korsických písní a polyfonií – Nicole CASALONGA (Francie)

DÍLNA KORSICKÝCH PÍSNÍ A POLYFONIÍ S NICOLE CASALONGA (FRANCIE)

Sobota a neděle 16. a 17. května 2009

Tradice zpěvu je na Korsice dodnes živá v každodenním životě. Korsické vokální skladby jsou nesmírně působivé a ve své podstatě často jednoduché, zpívané jedním, dvěma, třemi a více hlasy, často bez doprovodu hudebních nástrojů. Písně jdou od ukolébavek po rozverné, od světských po hluboce duchovní.

Účastnice budou seznámeny s tímto svébytným a prastarým hudebním tvarem předávaným ústně z generace na generaci, budou mít možnost nahlédnout do madrigalů i do posvátných polyfonií (tedy skladeb, jejichž výsledný tvar vytváří několik proplétajících se hlasů). Zkušená lektorka nabídne techniky, jak si s co nejmenším úsilím skladby zapisovat a zapamatovávat. Není potřeba znát noty nebo hudební teorii.

Dílna je na přání lektorky určena výhradně ženám a to z čistě hudebních důvodů - mužská polyfonie tvoří samostatnou disciplínu. Dílna je otevřena ženám všeho věku, včetně začátečnic.

Niicole Casalonga se narodila a žije na jihu Korsiky, ostrova ve Středozemním moři, patřícího k Francii. Již dlouhá desetiletí se zajímá o korsické hudební bohatství a věnuje se, vedle hry na piano, především zpěvu a vedení dílen. Založila a působila v několika souborech věnujících se tradiční korsické polyfonii. Hudební ukázky, rozhovor s lektorkou a více informací o lektorce naleznete ZDE.

Nicole Casalonga se do Prahy vrací jako lektorka už podruhé, poté co se její dílna v prosinci 2006 setkala s velikým ohlasem. Fotografie naleznete ZDE.

Dílna proběhne v Komunikačním prostoru Školská 28, Praha 1, v sobotu a neděli od 10 do 16h, v neděli bude od 16h následovat prezentace společné práce pro pozvané přátele účastníků. Cena je 1750,- / 1600 pro studentky, důchodkyně a ženy na mateřské dovolené. Dílna bude vedená ve francouzském jazyce a tlumočena do češtiny. Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

CZ / EN