6. září – Dílna indické hudby – Suba SANKARAN (Indie/Kanada)

DÍLNA INDICKÉ VOKÁLNÍ TRADICE

SUBA SANKARAN (Indie/Kanada) a DYLAN BELL (Kanada)

Neděle 6. září 2009

Suba Sankaran je dcerou slavného indického perkusisty Trichyho Sankarana, v současnosti žije v Kanadě, ale její indické kořeny jí hudebně určily. Kromě zpěvu se věnuje také skladbě a pedagogické činnosti. Její skupina Autorickshaw, která hraje hudbu na pomezí world music a jazzu, je v současnosti jedním z předních kanadských souborů a je ověnčená řadou ocenění. Naživo ji budete slyšet moci 9. září v pražském paláci Akropolis. Dílna, kterou v Praze Suba povede, bude věnovaná indické vokální tradici.

Indická klasická hudba uchvacuje svou propracovaností a melodičností. Za použití různorodých hudebních nástrojů včetně hlasu (zpěvu a vokálních perkusí), kandžiry (jihoindického tamburinového bubnu) a šruti boxu (harmonického nástroje) povedou multiinstrumentální virtuosové Suba Sankaran a její kolega (a manžel) Dylan Bell praktickou dílnu indické klasické hudby. Dílna představí účastníkům následující témata:

 

-tradiční repertoár s důrazem na melodii a rytmus -volání a odpověď s použitím vokálních perkusí, bubnování a zpěvu -použití hudebních nástrojů k demonstraci nebo imitaci zvuků

Účastníci dostanou záznam písní i rytmů.

Dílna se zaměří na některé konkrétní typické prvky jihoindického klasického zpěvu: raga (melodie), tala (rytmus) a solkattu (vokální perkuse). Vyzkoušíme si autentické vokální perkuse jihoindického rytmického systému. Budeme se zabývat základy bicích, vokalizací perkusních úderů a pustíme se do krátkých kompozic.

Jednotlivé prvky dílny vysvětlí Suba a Dylan pomocí živě provedených demonstrací. Podíváme se na repertoár z jihu i severu Indie, od tradičních písní až po autorské písně ovlivněné indickou tradicí. Potřebné materiály dostanete na místě. Není nutná žádná předchozí hudební zkušenost či erudice, vítaní jsou všichni zájemci.

Více informací o lektorech, video a audio ukázky naleznete ZDE.


Dílna bude probíhat od 10 do 17.30h s pauzou na oběd v Druně - www.druna.cz , Karlovo náměstí 24 (Braunův dům), Praha 1. Cena je 950,- / 800,- pro studenty, důchodce a osoby na rodičovské dovolené. Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

 

 

CZ / EN