15.–22. srpna – Letní dílna afrických polyfonií – Anita Mahdia DAULNE (Belgie/Kongo)

LETNÍ TÝDENNÍ DÍLNA AFRICKÝCH POLYFONIÍ

ANITA MAHDIA DAULNE (zpěv)

MILOŠ VACÍK (rytmická cvičení)

15. - 22. srpna, Slavonice

 

Anita Mahdia Daulne se do Čech vrací již potřetí - její předchozí dílny byly pro účastníky velikým zážitkem.

 

ZPÍVÁNÍ AFRICKÝCH POLYFONIÍ

V jazyce Lingala znamená slovo Mayaka perlový náhrdelník. Hlas každého účastníka dílny se stane jednou z perel, která náhrdelník spoluvytvoří a svým jedinečným významem a smyslem doplní celek, v němž se hlasy vzájemně propletou a propojí. Hra hlasů, zvuků, šepotů, pískání a houpavých rytmů vytvoří most spojující africké hudební cítění vzešlé z každodenního života uprostřed přírody s městskou zkušeností evropského člověka. Lektorka, která si pro tento druh hledání vytvořila vlastní termín "afropean music" nabídne členům setkání možnost objevovat si vlastní a možná překvapující výrazové a hlasové prostředky a prožít si radostnou, energickou a emocemi nabitou hudbu, kde je každý jak sólistou, tak i součástí mnohohlasého sboru.Dílna je určená všem, kteří mají chuť a potřebu zpívat, bez ohledu na míru zkušeností.

Anita Mahdia Daulne, původem z Konga, je zakladatelkou a bývalou členkou celosvětově proslulé vokální skupiny Zap Mama. Již řadu let se zabývá studiem afrických hudebních tradic, především polyfonním zpěvem Pygmejů, Buduů, Masajů, Zuluů a dalších národů, za nimiž cestuje a pobývá s nimi. Snaží se přiblížit africké dědictví zájemcům ze západního světa. Další informace o Anitě naleznete v sekci LEKTOŘI.

 

RYTMICKÁ CVIČENÍ

Doplňujícím předmětem budou rytmická cvičení vedená Milošem Vacíkem. Ãœčastníci se seznámí s technikami hry a rytmy na jednotlivé bicí nástroje a afro-brazilské perkuse, vyučovat se bude rytmus Samba Batucada z Rio de Janeira, Afro-Samba, bahijská Reggae Samba. Rytmy jsou hrané v sekcích po skupinách bubeníků, kdy celkový rytmus vzniká složením všech bubenických sekcí dohromady. Nástroje se nosí na sobě - k výuce jako nedílná součást patří i pohyb. S nástroji je možné se pohybovat, hrát na ulicích, či náměstích. Nástroje budou na místě k dispozici.

V semináři pod vedením Miloše Vacíka se účastníci lekcí seznámí s technikami hry a rytmy na jednotlivé bicí nástroje a afro-brazilské perkuse. --> Více informací o lektorovi a ukázky jeho tvorby naleznete ZDE.

DÍLNA

Příjezd do Slavonic bude v průběhu soboty 15. srpna a 16. ráno začne výuka, celkem bude 6 výukových dnů. Výuka bude probíhat v budově místní "lidušky", situované přímo na renesančním náměstí. Účastníci budou absolvovat tři hodiny zpěvu dopoledne, po obědě pak kratší blok perkusí a na konci dne blok střídavě jeden den čistě pěvecký a jeden den s propojením hlasu a rytmu. V případě zájmu bude uprostřed týdne jedno odpoledne volné pro výlety krásnou okolní krajinou nebo koupání. Přesný rozvrh bude včas upřesněn. Dílna vyvrcholí veřejným vystoupením v jednom ze slavonickcých malebných zákoutí v pátek 21. večer a bude zakončena v sobotu 22. společnou snídaní. Výuka bude vedena v angličtině a překládána do češtiny.

Cena dílny je 7 350,- Kč a zahrnuje kurzovné, snídani a ubytování. Snídaně bude společná a bude mít podobu bufetu, jehož obsah vyjde, v mezích možností, vstříc přáním účastníků, tak jak je uvedou v přihlášce.

Ubytování v rámci kurzovného je nabídnuto v takzvaném Secesním domě, viz fotografie, kde je k dispozici také kuchyňka a ubytovaní budou bydlet ve 2, 3 a 4 lůžkových pokojích. Je na místě upozornit, že i přes příjemné prostředí ubytovny se jedná o zrekonstruovaný bývalý internát, takže jsou na každém patře jen jedny sprchy, které slouží mužům i ženám a kde se dotyčný vždy při sprchování zamyká. Nicméně lonští účastníci to zvládli bez újmy :-) a cenově je to v rámci Slavonic bezkonkurenčně nejvstřícnější varianta ubytování. Cena za ubytování je 200,-/noc, celkem tedy 1400,-.Kdo by chtěl bydlet jinde, může uhradit pouze kurzovné se snídaní, tj 5 950,- a ubytování si zajistit samostatně dle vlastního výběru - ve Slavonicích je řada hotelů a penzionů, několik kilometrů od Slavonic také kemp. Informace jsou k dispozici na stránkách www.slavonice-mesto.cz

Důležitá informace: ubytování v Secesním domě můžeme s jistotou zajistit jen zájemcům přihlášeným do 30. května! K tomuto datu musíme závazně nahlásit počet rezervovaných lůžek a později přihlášeným již nemůžeme stoprocentne zaručit, že ještě bude místo (byť je možné že třeba bude) - ubytování bude zamluveno na dotaz.

Slavonice jsou malé starobylé městečko, které jako jedno z mála v Čechách zůstalo zachováno v renesanční podobě.

Dílna bude vedená v angličtině a tlumočena do češtiny. Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

Video ze slavonické dílny 2008:

 

CZ / EN