16.–23. srpna – Letní týdenní dílna afrických polyfonií – Anita Mahdia DAULNE (Belgie/Kongo)

LETNÍ TÝDENNÍ DÍLNA AFRICKÝCH POLYFONIÍ

 

ANITA MAHDIA DAULNE (zpěv)

HEARN GADBOIS (rytmická cvičení)

 

16. - 22. srpna, Slavonice

 

Anita Mahdia Daulne se do Čech vrací poté, co v listopadu 2007 v rámci Hlasohledu vedla víkendovou dílnu, která byla pro účastníky velikým zážitkem.

ZPÍVÁNÍ AFRICKÝCH POLYFONIÍ

V jazyce Lingala znamená slovo Mayaka perlový náhrdelník. Hlas každého účastníka dílny se stane jednou z perel, která náhrdelník spoluvytvoří a svým jedinečným významem a smyslem doplní celek, v němž se hlasy vzájemně propletou a propojí. Hra hlasů, zvuků, šepotů, pískání a houpavých rytmů vytvoří most spojující africké hudební cítění vzešlé z každodenního života uprostřed přírody s městskou zkušeností evropského člověka. Lektorka, která si pro tento druh hledání vytvořila vlastní termín "afropean music" nabídne členům setkání možnost objevovat si vlastní a možná překvapující výrazové a hlasové prostředky a prožít si radostnou, energickou a emocemi nabitou hudbu, kde je každý jak sólistou, tak i součástí mnohohlasého sboru. Dílna je určená všem, kteří mají chuť, potřebu a odvahu zpívat, bez ohledu na míru zkušeností.

Anita Mahdia Daulne, původem z Konga, je zakladatelkou a bývalou členkou celosvětově proslulé vokální skupiny Zap Mama. Již řadu let se zabývá studiem afrických hudebních tradic, především polyfonním zpěvem Pygmejů, Buduů, Masajů, Zuluoů ad. a snaží se přiblížit africké dědictví zájemcům ze západního světa. Další informace o Anitě naleznete v sekci LEKTOŘI.

 

RYTMICKÁ CVIČENÍ

Doplňujícím předmětem budou rytmická cvičení vedená Hearnem Gadbois. Budou zahrnovat práci s "body percussion", tedy používáním částí těla jako perkuse, s pohybem i dechem jako zdroji rytmu. Důraz bude také kladen na "hluboký poslech", který účastníkům umožní vzájemně se rytmicky propojit do přirozené jednoty. Budou používány i jednoduché rytmické nástroje z bambusu, "dao dao" a "bambu tambu" a pokud bude chuť, lze hrát i na přírodniny (kameny, listy, dřívka... apod). Účastníci si mohou, pokud chtějí, přivést vlastní perkusivní nebo rytmické nástroje, ale není to povinné ani nutné.

Hearn Gadbois je profesionální perkusista sídlící střídavě v Praze a New Yorku je trpělivým učitelem a také skvělým hudebníkem - jeho více než třicetiletá dráha interpreta mu přinesla spolupráci s mnoha významnými umělci (Yoko Ono, Patti Smith, Meredith Monk a další.). Studoval tradiční techniky Kuby, Brazílie, Indie, Íránu, Střední Asie a Afriky. Svoje hudební nástroje si navrhuje a sám ručně vyrábí. Více informací o Hearnovi Gadbois naleznete na stránce http://profile.myspace.com/hearngadbois


DÍLNA

 

 

Příjezd do Slavonic bude v průběhu 16. srpna a 17. ráno začne výuka, celkem bude 6 výukových dnů. Výuka bude probíhat v budově místní "lidušky", situované přímo na renesančním náměstí, ale v případě hezkého počasí a zájmu zúčastněných je možné pracovat i venku, v okolní krásné přírodě. Účastníci budou absolvovat denně pět hodin zpěvu a dvouhodinový rytmický blok s výjimkou jednoho dne, kdy bude volné výletní či koupací odpoledne. Večery budou částečně volné a částečně nabídnou program (seminář, projekce filmů s příbuzným tématem). Přesný rozvrh bude ještě upřesněn. Dílna vyvrcholí veřejným vystoupením v některém ze slavonických malebných zákoutí v pátek 22. večer a bude zakončena v sobotu 23. společnou snídaní. Výuka bude vedena v angličtině a překládána do češtiny.

Cena dílny je 6 850,- Kč a zahrnuje kurzovné, snídani a ubytování v příjemné a čisté ubytovně Secesní dům, viz fotografie, kde je k dispozici také kuchyňka a ubytovaní budou bydlet ve 2,3 a 4 lůžkových pokojích. Snídaně bude společná a bude mít podobu bufetu, jehož obsah vyjde, v mezích možností, vstříc přáním účastníků, tak jak je uvedou v přihlášce. Cena za ubytování je 1 400,- , tj 200,-/noc. Kdo by chtěl bydlet jinde, může uhradit pouze kurzovné se snídaní, tj 5 450,- a ubytování si zajistit samostatně dle vlastního výběru - ve Slavonicích je řada hotelů a penzionů, několik kilometrů od Slavonic také kemp. Informace jsou k dispozici na stránkách www.slavonice-mesto.cz

Slavonice jsou malé starobylé městečko, které jako jedno z mála v Čechách zůstalo zachováno v renesanční podobě.

Děkujeme festivalu Music on film - Film on music za laskavé zapůjčení filmů promítaných jako doprovodný program dílny.

Moffon - Music on film  - Film on music

 

Přihláška na letní slavonickou dílnu je ke stažení ZDE.

Fotografie z pražské listopadové dílny (více fotografií naleznete ve fotogalerii ):

 

 


 

 

 

 

 

 

CZ / EN