22.–23. září – Starobylé runové písně, vícehlasy a hry se zvukem – Tellu TURKKA (Finsko)

22.-23.9. - Starobylé runové písně, vícehlasy a hry se zvukem - Tellu Turkka (FINSKO)

Finský folklor prožívá v zemi svého původu v porovnání s jinými skandinávskými zeměmi období obrody. Jednou z pozoruhodných osobností, které oživují tradiční finskou hudbu a dále rozvíjejí její odkaz, je zpěvačka a skladatelka Tellu Turkka. Jejich nálada evokuje rozlehlost severské přírody a divokost starých legend..

Během víkendové dílny budou mít zájemci možnost naučit se něco z původního finského folklóru, ale také zažíjí hry s hlasem a budou se moci nechat vést ke spontánnímu hledání a tvořivosti. Lektorka účastníky naučí krátké básně z finského národního eposu Kalevaly a k ním několik melodií včetně vícehlasů a také je seznámí s takzvaným ingrijským stylem - Ingrie je malá oblast na území Ruska, blízko Sankt Petersburgu, kde se mluví finsky.

Vedle toho také bude věnovaný prostor improvizaci a komunikaci prostřednictvím hlasů - ty budou vytvářet podklady a pozadí k písním, budou z nich vznikat "severské krajiny". Dílna je otevřená všem zájemcům, důležitější než zkušenost je chuť zpívat a učit se novému.

Tellu Turkka (dříve Tellu Virkkala) je jednou z předních finských hudebních a skladatelských osobností. Vystudovala hru na housle, jako zpěvačka působila v mezinárodně proslulé skupině Hedningarna, hrající skladby inspirované finským a švédským folklorem. Vydala několik pozoruhodných alb, na nichž se podílela jako zpěvačka i jako autorka. Více podrobností a ukázky její tvorby naleznete v sekci LEKTOŘI.

Dílna bude probíhat v KC Kaštan, Bělohorská 150, Praha 6 - Břevnov, po oba dva dny od 10 do 18h s pauzou na oběd. Cena 1800,- Kč, studenti, důchodci a osoby na rodičovské dovolené 1 650,- Kč. Kurz bude veden v angličtině a tlumočen do češtiny.

Přihlásit se můžete zde .

 

CZ / EN